General Ladislav Lipič, predsednik Združenja veteranov vojne za Slovenijo, slavnostni govornik na spominski slovesnosti v Bohinju

Teritorialne obrambe niso nikoli razorožili

Osrednjo zgornjegorenjsko slovesnost ob trideseti obletnici dogodkov, ki so pomembno zaznamovali osamosvajanje Slovenije, so prejšnji petek pripravili v Bohinju. Slavnostni govornik general Ladislav Lipič je ponovno poudaril, da Teritorialna obramba ni bila nikoli razorožena in linija poveljevanja ne prekinjena, za osamosvojitev pa so zaslužni številni domoljubi, ne le peščica.

Bohinjska Bistrica – Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) Zgornja Gorenjska je v sodelovanju z Občino Bohinj v petek v Domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici pripravilo osrednjo slovesnost ob trideseti obletnici preprečitve razorožitve Teritorialne obrambe (TO). Zbrane je najprej natovoril župan Bohinja Jože Sodja, ki je poudaril, da se po tridesetih letih preprečitve poskusa razorožitve tedanje Teritorialne obrambe lahko jasno zavedamo, da je šlo za dogodke, ki so ključno vplivali na to, da imamo danes svojo državo in svojo vojsko.

Slavnostni govornik predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo general Ladislav Lipič je ob tej priložnosti spomnil na po njegovih besedah zgodovinsko dogajanje, ko so se 16 štabov in razvojna skupina tedanje Teritorialne obrambe odločili, da ne bodo izpolnili ukaza o predaji orožja. Ob tem je poudaril, da je bila TO del tedanjega obrambnega sistema, zato je tudi osamosvojitev Slovenije zasluga slovenskega naroda, ne le peščice ljudi. Spet je poudaril, da nekateri občinski odbori orožja niso mogli zaščititi, saj je bilo v skladu z uveljavljenim sistemom shranjeno v skladiščih Jugoslovanske ljudske armade, zato na odvzem poveljniki in tudi občinske oblasti niso imeli nobenega vpliva.

»A pomembno je, da je upor v 16 štabih sprožil procese, ki so rezultirali v nastajanju organizacije narodne zaščite. Ta je bila tista, ki je skrbela za to, da je prenašala usmeritve tedanje slovenske politike do pokrajinskih štabov, ti pa po liniji vodenja in poveljevanja svojim nižjim, to je občinskim štabom. Tako da lahko zagotovimo, da linija vodenja in poveljevanja v Teritorialni obrambi ni bila nikoli prekinjena. Druga pomembna ugotovitev pa je ta, da Teritorialna obramba RS ni bila razorožena.«

»Menim, da je prav, da se vsako leto spomnimo dogodkov, ki so vezani na preskladiščenje orožja v tajna skladišča Teritorialne obrambe,« je poudaril Janez Koselj, predsednik zgornjegorenjskega odbora ZVVS. Eden od tistih, ki so se brez obotavljanja odločili, da sprejmejo orožje v hrambo na svojem domu, je bil tudi Janez Smukavec. »Orožje sem imel spravljeno doma, na kmetiji v Podjelju. Na strah nisem pomislil, samo prostor sem naredil, da smo lahko potem neke noči orožje, ki so ga pripeljali s štirimi kombiji, le še zložili in prostor zabarikadirali. Tam je ostalo približno eno leto.« Ko danes gleda na čas pred tridesetimi leti, je zadovoljen, da se je odločil, kot se je. »Zadovoljen sem, da sem tudi jaz nekaj prispeval k osamosvojitvi Slovenije,« pravi.