Ministrica Aleksandra Pivec z ravnateljico OŠ Gorje Mojco Brejc in županom Občine Gorje Petrom Torkarjem / Foto: Gorazd Kavčič

Odpadna hrana velik problem

Ob bližajočem se prvem mednarodnem dnevu ozaveščenosti o izgubah hrane in odpadni hrani je ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec obiskala Osnovno šolo Gorje, kjer je z vodstvom šole razpravljala tudi o lokalni hrani v javnih zavodih.

Gorje – Čezmerne količine odpadne hrane po besedah ministrice postajajo iz leta v leto večji svetovni problem. Podatki statističnega urada pravijo, da je bilo v letu 2018 skupaj proizvedenih okoli 140 tisoč ton odpadne hrane. »Zavržki hrane so prisotni na vseh segmentih – v zasebnih gospodinjstvih, javnih zavodih in gostinskih obratih. Na drugi strani se srečujemo s številnimi ljudmi, ki nimajo dostopa do kakovostne hrane,« je dejala Pivčeva in nadaljevala, da bodo na ministrstvu pripravili strategijo boja proti zavržkom hrane in akcijski načrt, s katerim bodo ozaveščali o problematiki. Z dogodki in aktivnostmi ju bodo predstavili ob omenjenem mednarodnem dnevu, ki ga bomo letos 29. septembra praznovali prvič. Strategija bo vključevala tudi možnost razdeljevanja zavržkov hrane pomoči potrebnim prek humanitarnih organizacij in vzpostavitev regijskih centrov, ki bi prevzeli del bremena kmetov in pomagali šolam ter drugim večjim ustanovam, da bi lahko nabavljali kakovostna in lokalno pridelana živila. Obenem bodo spodbujali k spremembam navad vsakega posameznika, s katerimi bodo prispevali k bolj trajnostnemu razvoju z manj izgub in manj odpadne hrane.

Ministrica se je ob obisku seznanila tudi z aktivnostmi glede zmanjševanja odpadne hrane ter z izzivi pri naročanju živil. Ravnateljica OŠ Gorje Mojca Brejc je pojasnila, da v prehrani uporabijo velik delež sezonskih živil lokalnega izvora, poleg tega ostanke malice čez dan ponudijo učencem v šolski jedilnici. Poudarila je tudi različne dejavnosti, ki podpirajo šolsko vzgojo otrok k zdravemu načinu prehranjevanja in zmanjševanju odpadne hrane. Ministrica pa je poudarila, da se temelji tovrstne vzgoje postavijo doma. Učenci Osnovne šole Gorje so s pomočjo vodje šolske prehrane Asje Sodja lani pripravili posebno instalacijo, s katero so prikazali količino odpadne hrane na posameznega Slovenca v enem letu. Instalacija bo konec septembra gostovala tudi v prostorih ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Učenci pa nameravajo letos ob mednarodnem dnevu izdelati novo instalacijo z enakim sporočilom.