Leto skrbi zaradi covida-19

Na vsakem koraku ga začutiš, četudi (še) nisi zbolel. Vsak dan ga štejemo. V četrtek je bilo 137 potrjeno okuženih z novim koronavirusom, v petek 113, v soboto 111. Število se je že kmalu v septembru v Sloveniji začelo vzpenjati čez sto okužb na dan. Direktor NIJZ Milan Krek je pred dnevi dejal, da smo v Sloveniji že »v rdečem«. Vendar številke same po sebi ne pomenijo kaj dosti, dokler jih ne ubesedimo, pojasnimo. Infektologi, epidemiologi ga vsak dan razlagajo, ta novi virus, kako nepredvidljiv je tudi lahko. Poznam odraslega moškega, znanca, ki je spomladi zbolel. Hudo je bilo.

Vlada je konec tedna znova začela zaostrovati ukrepe. Običajni ljudje pa smo običajno razdeljeni. Za breme virusa ali proti njemu, za ukrepe, ki naj bi ga zajezili, ali proti njim. To odseva tudi na družbenih omrežjih. Koliko različnih komentarjev ... So ti morebiti tudi posledica strahu, ki se vztrajno zajeda v nas?

Zares skrbi, ker so tudi druge bolezni, novi koronavirus pa je/bo še dodatno obremenil javno zdravstvo, kot opozarja stroka. Komunikacija po telefonu ne more nadomestiti osebnega stika z zdravnikom, ker se po telefonu lahko kaj tudi spregleda. V bolnišnicah, denimo v jeseniški, še vedno »nadomeščajo« izpadli program iz prvega vala epidemije. Kaj bo z bolniki z drugimi boleznimi, ki potrebujejo (najmanj) enako obravnavo, če situacije v zdravstvenih ustanovah ne bodo več zmogli obvladati? Zadnjič sem poslušala po televiziji, da je manj odkritih rakov, a da zagotovo ni toliko manj rakavih obolenj.

Na veliko vprašanj (še) ni pravih odgovorov. Je pa odgovor v preventivnem ravnanju s čistočo rok, upoštevanjem varnostne razdalje in nošenjem zaščitnih mask. Vem, ni enostavno nositi maske na obrazu več ur skupaj, bo treba razmisliti o kakšnem »odmoru« več na svežem zraku. Ni enostavno, ko ljudje z maskami hodimo eden mimo drugega in se ne prepoznamo. Ko omejujemo stike, ki jih imamo po svoji nravi radi. Ko virus vpliva na delovne procese. Informacijska pooblaščenka prejema vprašanja posameznikov in delodajalcev zaradi napovedanega ukrepa obveznega merjenja temperature zaposlenih in obiskovalcev. O ukrepih mora presojati medicinska stroka, izvajati pa jih je treba na način, ki najmanj posega v telo in zasebnost posameznika, je zapisala.

Ampak če so maske, čistoča rok in razdalja tista najnižja »cena«, da naredimo nekaj dobrega zase in za drugega, moramo nekako zdržati in preprečiti okuženim kapljicam, da se širijo. Naj bo dober zgled preventivnega ravnanja še pri vseh tistih, ki nam ukrepe predpisujejo.