Mali junaki tretjega nadstropja so v sredo zlato pentljo podarili kranjskemu županu Matjažu Rakovcu. / Foto: Gorazd Kavčič

Mali junaki in junakinje so vzor poguma

September je mesec ozaveščanja o otroškem raku, ki ga simbolizira zlata pentlja. To so junaki tretjega nadstropja pediatrične klinike podarili tudi kranjskemu županu Matjažu Rakovcu.

Kranj – Kranjski župan Matjaž Rakovec je predvčerajšnjim ob mesecu ozaveščanja o otroškem raku sprejel junake in junakinje tretjega nadstropja, ki živijo v Kranju in širši okolici. Gre za otroke in mladostnike, ki so se oziroma se še zdravijo na hemato-onkološkem oddelku ljubljanske pediatrične klinike. Župan jih je obdaril z družabno igro Kranček in moje mesto, za otroke, ki se še zdravijo zaradi raka, pa so zaposleni na občini prispevali tudi velik kup knjig. Mali junaki Lili, Kati, Luka in Samo, stari od štiri do osem let, so županu (in ostalim prisotnim) podarili zlato pentljico, simbol otroškega raka. Ko jo bo nosil, zagotovo ne bo slabe volje, jim je obljubil.

Rakovec je razložil, da se je za sprejem odločil po prejetju ganljivega pisma junakov tretjega nadstropja in njihovih staršev, ki mu je dalo misliti, da so nekateri od njih stari le nekaj let, pa so že postavljeni pred zahtevne življenjske preizkušnje ter so morali premagati že veliko ovir in pretrpeti mnoge padce. »Resda ste majhni, a po dejanjih ste vsi največji. In lahko rečemo, da ste skupaj s svojimi starši naši junaki. Učite nas, kaj pomenijo pogum, moč in potrpežljivost,« je nagovoril prisotne junake Lili, Kati, Luko in Sama, stare od štiri do osem let.

Pobudnika projekta Ivo in Valerija Čarman iz Škofje Loke, ki se z junaki tretjega nadstropja v vlogi Miklavža in gospe Miklavž srečujeta že več kot dvajset let, sta pojasnila, da z obiskovanjem politikov na državni in lokalni ravni, estradnikov in drugih vplivnih in znanih Slovencev želijo ozaveščati o otroškem raku. Med drugim so že bili pri predsedniku republike Borutu Pahorju in pevki Rebeki Dremelj, kmalu bodo obiskali državni zbor in ostale mestne občine. »Naloga zlate pentljice je, da pokaže Sloveniji, koliko je teh otrok. Žal bolezen ne izbira ne starosti, ne spola, ne mesta, ne pokrajine,« je opozorila Valerija. Na hemato-onkološki oddelek ljubljanske pediatrične klinike bi moral vsaj enkrat v življenju stopiti vsak zdrav človek, je dodala: »Da bi vedel, kaj je bistvo življenja, kaj želimo od življenja in kaj sploh potrebujmo za kvaliteto življenja.«

Predstavnik letos ustanovljenega Društva Junaki 3. nadstropja Matija Gradišar iz Dupelj, oče male junakinje Lili, ki je prebolela raka, je pojasnil, da se letno za rakom zdravi od sedemdeset do osemdeset otrok, uspešnost je 80-odstotna. Društvo so ustanovili na pobudo zakoncev Čarman, predsednice društva Urške Kolenc in zdravnikov iz hemato-onkološkega oddelka, ki so želeli, da bi starši junakov imeli na voljo še dodatno podporo. Med epidemijo koronavirusa so tako zbirali zaščitne maske za junake in njihove starše, za junake iz socialno ogroženih družin so zbrali šolske potrebščine in učbenike, kupili so tudi kinetek, medicinski pripomoček za razgibavanje kolenskih mišic, ki ga potrebujejo junaki, zboleli za kostnimi sarkomi. »V septembru smo začeli svoj največji projekt sofinanciranja bivanja staršev ob otroku v bolnišnici, saj morajo po trenutni zakonodaji starši junaka, starejšega od pet let, sami plačevati stroške bivanja v bolnišnici. Nam se zdi to nesprejemljivo oziroma neživljenjsko, to je bil tudi eden od razlogov za ustanovitev društva. Na dolgi rok upamo na pomoč države, da se bo ta problematika sistemsko uredila,« je povedal.