Lovro Frelih / Foto: Andrej Pavlin

Mysterium poje na dolgi rok

Komorni zbor Mysterium bo jeseni svojo petnajstletnico obeležil s slavnostnim koncertnim programom. O delu v zboru in pripravah na praznovanje sva se pogovarjala z dirigentom Lovrom Frelihom, ki zbor vodi tretje leto.

S sobotnim pevskim nas­topom slušateljev na platoju pred veliko avlo Mestne občine Kranj se je zaključila letošnja Poletna delavnica vokalne glasbe, ki so jo že osmo leto zapored pripravili v Kulturnem društvu Mysterium, v okviru katerega letos petnajsto leto deluje tudi istoimenski komorni pevski zbor. Na delavnici je nove pevske izkušnje pod vodstvom dirigenta Lovra Freliha pridobivalo okrog petdeset udeležencev, kar je največ doslej. »Za osrednjo temo smo letos na moj predlog izbrali glasbo balkanskih držav. Zadnji dve leti sem se poleti udeleževal dirigentskih delavnic v Bolgariji, kjer sem navezal veliko kontaktov z glasbeniki in dirigenti iz balkanskega in širšega evropskega prostora. Izbrali smo osem skladb od Slovenije preko nekdanjih Jugoslovanskih republik do Turčije in Grčije, se jih naučili v intenzivnem tednu vaj in jih izvedli na zaključnem sobotnem koncertu,« o poletnih delavnicah z zadovoljstvom pripoveduje Lovro Frelih.

Po uspešnem sodelovanju v koncertnem projektu jeseni leta 2017 je vodenje Mysteriuma prevzel v začetku naslednjega leta. Džezovski pianist s končanim Konservatorijem za glasbo in balet v Ljubljani, ta čas sicer na Filozofski fakulteti zaključuje študij klasične filologije – latinščine in grščine – ter poučuje džez klavir na glasbeni šoli Celje in klavir v Kulturnem glasbenem društvu Cecilija na Polzeli. Že vrsto let je dejaven na zborovskem področju, udeležuje se dirigentskih delavnic doma in v tujini, sodeloval je z različnimi zbori, trenutno pa vodi še Ženski pevski zbor Petrol Ljubljana, sodeluje z Vokalno skupino FE na Fakulteti za elektrotehniko ter s tamkajšnjim Bendom kWh.

Njegov prvi večji projekt z zborom Mysterium je bila serija velikonočnih koncertov s še tremi zbori, ki jih je vodil pred dvema letoma. »Z zborom sem tretjo sezono in lahko rečem, da smo se že kar dobro ujeli in spoznali med seboj. Pevke in pevci sledijo mojemu načinu dela, seveda pa jim tudi sam znam prisluhniti na naši skupni poti. V zadnjem letu smo se okrepili z nekaj novimi pevskimi močmi – trenutno nas je petintrideset –, tako da zbor počasi, a vztrajno raste,« ugotavlja Frelih in meni, da je čas, da poglobijo sodelovanje in se lotijo še zahtevnejših skladb.

Prva priložnost bo zagotovo petnajstletnica zbora, ki jo bodo s slavnostnim koncertom izvedli jeseni, če bodo le razmere v zvezi z ukrepi ob epidemiji to dopuščale. »Pripravljamo raznolik program. Imena zbora se bosta dotaknili dve skladbi iz božičnega besedila O magnum mysterium, trije mladi skladatelji Tilen Slakan, Sven Pungartnik Rauter in Ernest Miklič so posebej za nas napisali glasbo na pesmi Simona Jenka in mladih kranjskih pesnic Urške Ušeničnik in Nike Markun. Seveda bomo zapeli tudi kakšno za dušo, tako nas kot poslušalcev. Predvsem želimo pokazati razpon svojega znanja.«

Prihodnje leto bo za slovensko zborovsko petje prav posebno, saj bo Ljubljana gostila največji evropski zborovski festival Europa Cantat. Frelih je prepričan, da bo Mysterium sodeloval na kateri od delavnic, prihodnje leto pa bodo počastili tudi 180. obletnico rojstva Antonina Dvořáka z njegovo Mašo v D-duru. »To je koncertna maša za zbor in orgle, s katero bomo spomladi pripravili cikel koncertov po cerkvah po Sloveniji. Če smo lani jeseni na tekmovanju v Bratislavi prejeli srebrno medaljo, smo se letos tekmovanjem izognili, tako ali tako jih ni bilo. Bolj sem skrbel za rast zbora in delo z zasedbo. Tudi sicer menim, da morajo biti tekmovanja predvsem posledica dobrega petja. Bolj kot želja po udeležbi je pomembno, da si tak nastop prislužimo z rednim in trdim delom.«

Kot je še povedal Lovro Frelih, z zborom želi delati dolgoročno. »Delamo dobro, vodi nas prava energija, lepo se ujamem s pevkami in pevci. Prepričan sem, da zbor lahko še marsikaj doseže.«