Strižci ovac morajo biti hitri, natančni pa tudi spretni, a njihovo delo danes ni več cenjeno tako kot nekdaj.

Mikali, predli in pletli so volno

Člani Turističnega društva Tuhinjska dolina so letošnjo tradicionalno etnološko prireditev posvetili ovčereji, po kateri sta bili dolina in sploh Menina planina nekdaj znani daleč naokoli.

Snovik – Še ne tako zelo dolgo nazaj je imela ovce vsaka kmetija v Tuhinjski dolini, polni ovac pa so bili tudi pašniki na Menini planini. Ovce so bile pomemben vir zaslužka – saj je bila nekdaj volna neprimerno bolj cenjena kot danes –, pa tudi nepogrešljivi del prehrane.

»Nato pa je prišlo obdobje, kot ovčereja ni bila več priljubljena, in kmetje so to dejavnost množično začeli opuščati in se preusmerjati le na živinorejo. Svoje je naredila tudi narava, saj je po planini pustošil medved, črede so razredčile tudi nevihte in marsikdo je do ovčereje izgubil veselje. V osemdesetih letih prejšnjega stoletja so se rejci drobnice začeli povezovati znotraj Ovčarske pašne skupnosti Tuhinj. Danes pa se zgodba nekako ponavlja – ovčereja znova postaja vedno bolj priljubljena. Pašne površine so se začele zaraščati, zato so kmetje prepoznali prednost ovac pri vzdrževanju pašnikov, tudi ovčetina je znana kot eno najbolj znanih živil, vedno več pa je tudi uporabe prave volne,« nam je povedala vodja etnološke sekcije pri Turističnem društvu Tuhinjska dolina Manja Žebaljec in dodala, da je znanje striženja ovac in priprave ter uporabe volne v dolini še živo, zato s pripravo prireditve niso imeli nobenih težav.

Kmetije v Tuhinjski dolini, ki bi se ukvarjala zgolj z ovčerejo, sicer ni, a svoje znanje je obiskovalcem kljub vsemu predajalo več deset domačinov, ki so sodelovali tako ali drugače.

V zanimivi predstavitvi so pokazali striženje ovac, uporabo neočiščene volne pri urejanju gredic, pranje in sušenje volne, česanje oziroma mikanje, predenje na kolovratu, barvanje in tudi polstenje ter številne izdelke, ki jih lahko naredimo, od nogavic in preprog. Izvedeli pa smo lahko tudi številne zanimivosti, kot denimo to, da je neobdelana volna odlična za zadrževanje vlage v zemlji, da je za striženje ene ovce potrebnih približno pet minut, da imajo tuhinjske ovce, ki so sicer jezersko-solčavske pasme, zelo kakovostno volno, da je volno treba pobarvati šele, ko je že spredena, in da volne nikakor ne smemo prati z lugom.