Avtorji izbranega idejnega projekta so si novi vrtec zamislili v sodobni verziji tradicionalne gorenjske domačije, sestavljene iz treh med seboj povezanih stavb.

Vrtec bo v obliki domačije

Vrtec v Bohinju deluje na treh lokacijah, občina pa že nekaj časa načrtuje gradnjo novega. Konec poletja so predstavili izbrano idejno rešitev za novi vrtec, ki naj bi ga sredi prihodnjega leta začeli graditi na prostoru za osnovno šolo v Bohinjski Bistrici.

Za vrtec so si zamislili objekt, sestavljen iz treh poslopij, združenih v obliko tradicionalne gorenjske domačije. Otroci iz prve triade bodo imeli učilnice v pritličju, pet igralnic za drugo triado bo v drugem nadstropju. Igralnice za najmlajše bodo imele izhod na zunanje terase, pred katerimi bodo zasajena sadna drevesa, igralnice drugega starostnega obdobja pa na pokriti balkon.

Bohinjska Bistrica – V Bohinju so konec avgusta predstavili izbrano idejno rešitev za novi vrtec, ki ga bodo, če bo šlo vse po načrtih, na prostoru za Osnovno šolo Janeza Mencingerja začeli graditi sredi prihodnjega leta. Trenutno je namreč okoli dvesto predšolskih otrok iz Bohinja vključenih v vrtec, ki deluje na treh lokacijah: v središču Bohinjske Bistrice, v Srednji vasi, dva oddelka pa sta tudi v stavbi osnovne šole Janeza Mencingerja.

Občina je idejno rešitev za novi vrtec iskala z javnim natečajem, ki so ga pripravili skupaj z zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije. Na razpis je prispelo kar 36 projektov, med katerimi je komisija izbrala elaborat, pod katerega so se podpisali arhitekti Ana Jerman, Janja Šušnjar, Sofia Romero Guerra – Nozaleda, Miguel Sotos Fernandez – Zuniga in Maruša Zorec ter Luka Javornik kot avtor krajinske arhitekture.

Za vrtec so si zamislili objekt, sestavljen iz treh poslopij, združenih v obliko tradicionalne gorenjske domačije. Predvidenih je enajst igralnic, arhitekturna zasnova omogoča kasnejšo dograditev še dveh. Otroci iz prve triade bodo imeli učilnice v pritličju, pet igralnic za drugo triado bo v drugem nadstropju, v posebnem objektu bosta telovadnica in večnamenski skupni prostor. Igralnice prvega starostnega obdobja bodo imele izhod na zunanje terase, pred katerimi bodo zasajena sadna drevesa, igralnice drugega starostnega obdobja v nadstropju pa na pokriti 'gank'.

Vrtec bo imel svojo kuhinjo, v nove prostore se bosta selila tudi računovodstvo in zobna ambulanta, ki sta zdaj v osnovni šoli. Skupna notranja površina je dva tisoč kvadratnih metrov.

Občina je že podpisala pogodbo z izbranim arhitektom. Po optimističnih načrtih, pravijo na občinski upravi, naj bi do konca leta na upravno enoto že dali vlogo za gradbeno dovoljenje, gradnja pa naj bi se začela poleti oziroma jeseni prihodnje leto. Če bi šlo vse po načrtih, naj bi otroci iz Bohinja novi vrtec začeli obiskovati v šolskem letu 2022/23.

Vrednost investicije je ocenjena na okoli štiri milijone evrov, pri čemer občina računa na sofinanciranje s strani Eko sklada, nekaj bo verjetno zadolžitve, računajo pa tudi na razpise države, s katerimi bi si zagotovili dodatna sredstva za projekt.

Bohinjski vrtec je organiziran sicer kot enota OŠ Janeza Mencingerja v Bohinjski Bistrici. V vseh treh enotah ga je v preteklem šolskem letu obiskovalo skupaj 192 otrok, ki so bili razporejeni v enajst oddelkov na treh lokacijah. Število ostaja podobno tudi v tem šolskem letu, prostora bo za vse otroke dovolj. Občinski svet je na eni od spomladanskih sej potrdil tudi 13-odstotno povečanje zaposlitve svetovalne delavke, ki bo tako v bohinjskem vrtcu lahko zaposlena za polovični delovni čas, čeprav po trenutni zakonodaji vrtcem pripada eno delovno mesto svetovalnega delavca na 30 oddelkov.

V vseh enotah bo potekal dnevni program v obsegu od šest do devet ur: v Bohinjski Bistrici bo vrtec v tem šolskem letu odprt od 5.30 do 16.15, v Srednji vasi pa od 6. ure do 15.15.