Pri izbiri šolske torbe je treba biti pozoren na udobje, primerno velikost, funkcionalnost in varnostni vidik. / Foto: Tina Dokl

S torbo naj bodo otroci tudi vidni

Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so pred začetkom novega šolskega leta pripravili nabor priporočil, ki jih je smiselno upoštevati pri nakupu šolske torbe. Poleg tega, da je otroku všeč, je pri izbiri treba biti pozoren tudi na udobje, primerno velikost, funkcionalnost in varnostni vidik.

Pri ZPS se zavedajo, da izbira šolske torbe ni preprosta. "Na trgu je zadnje desetletje ob klasičnih šolskih torbah poplava nahrbtnikov, ki so bolj ali manj primerni tudi kot šolska torba. Njena osnovna funkcija je resda prenašanje šolskih potrebščin, a zaradi skupne teže so pomembni tudi njena velikost, teža, širina naramnic in dodatni pasovi, ki omogočajo pravilni način nošenja, ki otroku ne bo povzročal bolečin in mu omejil gibanja," opozarjajo na ZPS in dodajajo, da z izbiro ustrezne torbe oziroma šolskega nahrbtnika šolarju omogočimo pravilno držo in preprečimo pogosto nepotrebne bolečine v hrbtu, ramenih in vratu.

Pred nakupom šolske torbe zato svetujejo, da se preveri teža same torbe, njena velikost, material in lastnosti hrbtišča torbe – oblika, čvrstost, oblazinjenje. Pri naramnicah je treba biti pozoren na njihovo nastavljivost, dolžino in oblazinjenje. "Če otrok vztraja pri torbi s svojim najljubšim risanim junakom ali športnikom, torba pa ne ustreza drugim kriterijem, je morda rešitev, da ima tak motiv na peresnici, zvezkih, vrečki za športno opremo," svetujejo na ZPS. Pri šolski torbi kot zelo pomemben vidik poudarjajo tudi varnost, zato je treba biti pozoren še na opremljenost z odsevniki. "Torba za najmlajše mora biti opremljena z odsevnimi trakovi, tako imenovanimi mačjimi očesi, da je otrok bolj viden v mraku in slabem vremenu. Trakovi na torbi naj bodo speljani tako, da bo otrok viden z vseh strani. Tudi torba naj ima pasove živih barv, fluorescentno rumene ali oranžne, ki prispevajo k boljši vidnosti podnevi." Kot opozarjajo pri ZPS, je namreč prav vidnost lahko problematična, pri čemer se sklicujejo na nedavno izvedeni test nemške potrošniške organizacije. "Med 12 torbami – za nekatere so odšteli več kot dvesto evrov – jih je le četrtina uspešno opravila ta del testa. Čeprav nemški varnostni standard poleg rumene in oranžne signalne barve dovoljuje tudi rožnato, se ta na testu ni dobro odrezala. Rumena in oranžna sta svetlejši in ju človeško oko zazna hitreje." Ta pravila zato svetujejo kot vodilo pri nakupu. Ob tem pa opozarjajo, da hiter pogled na nahrbtnike, ki jih uporabljajo slovenski šolarji, pokaže, da na številnih odsevnikov ni, saj ti nahrbtniki v osnovi niso bili namenjeni za šolsko torbo.

Pomembno je preveriti tudi težo šolske torbe, ki naj ne bi presegala desetih odstotkov šolarjeve telesne mase. Pri šolski torbi na koleščkih pa svetujejo tudi razmislek o tem, koliko ovir ima otrok na poti od doma do razreda, ko bo moral polno torbo dvigniti. Velikost torbe naj bo sorazmerna z otrokovo velikostjo ter dolžino in širino hrbtišča. "Hrbtišče naj bo anatomsko oblikovano, naramnice podložene, široke in iz nedrsečih materialov," so poudarili na ZPS in dodali, da ima doba torba naramnici povezani s pasovi, enim v višini prsi in drugim v višini trebuha, ki poskrbita za dobro prileganje telesu. "Na ta način se teža enakomerneje porazdeli, kar razbremeni hrbtenico, pasovi pa tudi preprečijo udarjanje torbe ob hrbet."