Letošnji občinski nagrajenci Občine Bohinj z županom Jožetom Sodjo in predsednikom države Borutom Pahorjem / Foto: Tina Dokl

V Bohinju počastili občinski praznik

Priznanja so prejeli posamezniki in organizacije, ki prispevajo k višji kvaliteti življenja v Bohinju, dolgoletnemu predsedniku Krajevne skupnosti Stara Fužina Pavlu Zalokarju pa so posthumno podelili naziv častni občan občine Bohinj. Na slovesnosti tudi predsednik države Borut Pahor.

»Trajnostni razvoj je kot narejen za to deželo. Sodobni razvojni trendi so Slovencem pisani na kožo. Če bomo znali varovati naravo, če bomo znali graditi skupnost, se ne smemo bati za našo prihodnost.«

Bohinjska Bistrica – V Bohinju so v sredo pripravili slovesnost ob občinskem prazniku. Prireditev je bila tokrat na prostem, v parku pred Kulturnim domom Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici, udeležil pa se je je, tako kot že lani, tudi predsednik države Borut Pahor.

Župan Jože Sodja je v svojem nagovoru občanom na kratko orisal letošnje dosežke občine in pri tem posebej poudaril odlično delovanje vseh pristojnih služb pa tudi društev, organizacij in posameznikov v času epidemije covida-19 – občina še vedno ostaja med redkimi v Sloveniji, ki nima potrjenega primera. »V turizmu kljub precej črnim scenarijem beležimo kar dober obisk. Covid-19 pa je na neki način dodatno potrdil pravilnost razvoja turizma v Bohinju, ki se kaže skozi razvoj kvalitetnih in vključujočih produktov. Zato ni čudno, da je združenje evropskih destinacij odličnosti letos Bohinj razglasilo za eno najbolj trajnostnih območij v Evropi, Skupnost Julijske Alpe, ki jo koordinira in vodi Turizem Bohinj, pa je postala najboljši primer regijskega povezovanja v Sloveniji,« je poudaril župan Sodja. »V občini se zavedamo pomena turizma, a ta mora biti usklajen z željami in potrebami lokalne skupnosti. Samo tako je in ostane trajnosten in sonaraven, vedno v iskanju ravnotežja med interesi razvoja, varovanja ter ohranjanja kulturne in naravne krajine ter kvaliteto življenja domačinov,« je pojasnil župan Sodja.

Da je prihodnost v trajnostnem razvoju, se je v svojem nagovoru Bohinjcem strinjal tudi predsednik države Borut Pahor. »Mislim, da ste lokalne skupnosti, tudi bohinjska, veliko naredile za to, da ste iz te lepe dežele uredile državo, ki obeta generacijam, ki se rojevajo, da bodo živeli v miru in blaginji, predvsem pa v deželi, ki je ohranjala prekrasno naravo,« je dejal predsednik Pahor. »Trajnostni razvoj je kot narejen za to deželo. Sodobni razvojni trendi so Slovencem pisani na kožo. Če bomo znali varovati naravo, če bomo znali graditi skupnost, se ne smemo bati za našo prihodnost.«

Župan je na slovesnosti podelil priznanja občine: Jakob Medja, dolgoletni predsednik krajevnega odbora Društva izgnancev Slovenije, Stanka Ravnik, kar tri desetletja glavna medicinska sestra Zdravstvenega doma Bohinj, in Stanislav Ažman, šestdeset let član Športnega društva Bohinj, smučarski učitelj, trener in sodnik ter soustanovitelj radiokluba Bohinj in zadnji dve desetletji aktiven član tamkajšnjega društva upokojencev, so prejeli plakete občine za življenjsko delo. Društvo upokojencev Bohinjska Bistrica, ki letos praznuje sedemdeset let delovanja, je prejelo plaketo Občine Bohinj. Zdaj že nekdanji priljubljeni župnik Martin Golob in Mojca Odar, učiteljica, gorska reševalka in fotografinja, pa sta prejela priznanji občine za posebne dosežke. Na slovesnosti je Pavel Zalokar, dolgoletni predsednik Krajevne skupnosti Stara Fužina, posthumno – umrl je pred dvema letoma – prejel naziv častni občan občine Bohinj. Župan je ob tej priložnosti čestital tudi Simonu Gašperinu, dijaku Gimnazije Jesenice, letošnjemu zlatemu maturantu. »Spadate v izjemno skupino ljudi. Leto za letom v našo skupnost prinašate znanje, izkušnje in talente. S tem nesebično prispevate k razvoju naše skupnosti.«

Občina Bohinj praznuje občinski praznik 26. avgusta. Posvečen je spominu na pohod štirih srčnih mož, ki so na ta dan leta 1778 na pobudo Žiga Zoisa prvič stopili na Triglav. Letos so obeležili tudi obletnico prvega ženskega vzpona na Triglav, pred 150 leti je namreč takrat dvajsetletna Rozalija Škantar iz Srednje vasi kot prva ženska stopila na vrh Triglava. V torek so na njeni rojstni hiši v Srednji vasi odkrili spominsko ploščo, v knjižnici v Bohinjski Bistrici pa je na ogled razstava, ki prikazuje njeno življenje in delo.