Najbolj zanimivo je bilo spremljati podiranje peči in kovanje žarečega »volka« na lesenem tnalu.

Znova so talili po starem

S tokratnim poskusom so v Železnikih ugotavljali, kako debelina železove rude vpliva na postopek in rezultat taljenja.

Tokrat so talili v dveh pečeh, da bi preverili mnenje nekaterih strokovnjakov, da predrobna ruda ne vpliva pozitivno na taljenje in tvorjenje »volka«. Končni rezultati še niso znani, na prvi pogled pa je bil »volk« z uporabo debelejše rude kvalitetnejši.

Železniki – V Železnikih so minulo soboto znova talili železo po starodobnih postopkih. Na hribu Štalca nad Češnjico je bila namreč pred 2500 leti naselbina, v kateri so se ukvarjali s taljenjem železa. Postopke, po katerih naj bi se lotevali tega, v zadnjih letih preizkuša skupina za eksperimentalno arheologijo Štalca, ki je nastala pod okriljem Muzejskega društva Železniki. Njeni člani starodobno taljenje prikazujejo na festivalih, junija letos so bili na Fužinarski noči na Jesenicah, predzadnjo soboto v avgustu pa so podobno kot lani izkoristili za prikaz v domačem kraju. Znova je potekal na Češnjici, tokrat pa so se lotili taljenja v dveh pečeh, da bi preverili mnenje nekaterih strokovnjakov, da predrobna ruda ne vpliva pozitivno na postopek taljenja in tvorjenje »volka« – zmesi železa, oglja in žlindre.

Z gradnjo 80 centimetrov visokih glinenih peči so začeli že ob 6. uri zjutraj in ju končali ob 11. uri, nato je sledilo sušenje. Če so v dosedanjih poskusih uporabljali rudo velikosti do štiri milimetre, so sedaj to razdelili in v eno peč dodajali na zelo drobno sipko rudo, v drugo pa debelejša zrna. Postopek taljenja je trajal od pet do šest ur, v tem času pa so v peč na vsakih nekaj minut dodajali oglje in rudo bobovec skupaj s ščepom kremena. Za vsako peč so porabili približno 20 kilogramov oglja in 15 kilogramov železove rude. Prikaz je bil najbolj atraktiven v večernih urah, ko so peči podrli in se lotili kovanja žarečega volka, ki so ga tako z lesenimi kladivi na lesenem tnalu na grobo očistili žlindre in drugih primesi.

»V peči, kjer smo uporabljali drobno rudo debeline do 1,6 milimetra, je nastal večji volk teže 2,16 kilograma ter trije manjši skupne teže en kilogram; torej je bila skupna teža okoli tri kilograme. V peči, kjer smo uporabljali debelejšo rudo od 1,6 do 4 milimetre, pa smo dobili volka teže 3,5 kilograma v enem kosu,« je razložil član skupine Štalca Andrej Bogataj. Dodal je, da bo na natančnejše rezultate treba počakati kakšen dan, da volkove prerežejo in vidijo notranjo strukturo. »Na prvi pogled lahko rečemo, da je bil volk z uporabo debelejše rude kvalitetnejši, kljub nekoliko krajšemu času taljenja. Analizirati pa bo treba tudi žlindro, ki je ostala v pečeh.«