Čez Barje se boste vozili po širokih makadamskih poteh.

Ravnina Ljubljanskega barja

Površina Ljubljanskega barja je 163 kvadratnih kilometrov, kar je približno 0,8 odstotka slovenskega ozemlja. Če ga želimo obkrožiti, bomo naredili okrog osemdeset pretežno ravninskih kilometrov. Okrog njega se bomo vozili po asfaltu, medtem ko bomo pri prečkanju naleteli na makadamske poljske poti. Barje preseka in s tem zaznamuje reka Ljubljanica, ki se od svojega izvira pri Vrhniki do središča Ljubljane v dolžini dvajset kilometrov spusti za 1,2 metra. Že ta podatek nam da vedeti, da je Barje res ena sama ravnina.

Predlagam, da pot začnete na ljubljanski železniški postaji, kamor pridete z vlakom. Ta predlog bo všeč upokojencem, saj je zanje vožnja z vlakom brezplačna. Vendar ne pozabite: za kolo je treba doplačati in na vse vlake ne morete vzeti kolesa. Po središču Ljubljane vodijo številne kolesarske poti, predlagam pa, da se mimo Špice, kjer se Ljubljanica razcepi na dva dela (Grubarjev kanal in struga, ki teče skozi center mesta), peljete do Rudnika. Nato se ob Dolenjski cesti peljite do Lavrice in naprej do Škofljice – ta del poti ni preveč prijeten, saj se pogosto vozite po prometni cesti. V Škofljici zavijte v Pijavo Gorico, od koder lahko naredite izlet v Želimlje, ki so znane tudi po gimnaziji. Ob robu Barja se nato peljite do Iga, kjer si v vasi Staje lahko ogledate rimski nagrobni spomenik, imenovan Stari dedec. Pot nadaljujte v Iško vas, ki je izhodišče za sotesko Iški vintgar. Od tam naprej pa v Strahomer, Vrbljene, Tomišelj, Podkraj ter v vas Jezero, kjer si lahko privoščite odmor in v toplih poletnih dneh tudi kopanje v Podpeškem jezeru. Sledijo naselja Podpeč, Borovnica in Bistra, kjer je Tehniški muzej Slovenije. Od tu naprej pa na Vrhniko, kjer lahko svoj počitek namenite spoznavanju življenja in dela pisatelja Ivana Cankarja ali pa kolesarite do Močilnika pod Hudičevo skalo, ki je eden od treh izvirov reke Ljubljanice. Pot nadaljujte do Sinje Gorice, mimo Blatne Brezovice, vasi Bevke, ki leži ob osamelcu Kostanjevica, na katerem je Naravni rezervat Mali plac. Nato sledi še vožnja mimo Brezovice pri Ljubljani, Dolgega Mosta in po Tržaški cesti nazaj do središča Ljubljane.

Opisano pot lahko skrajšate vsaj dvakrat, in sicer tako, da se z Rudnika peljete naravnost v Črno vas, kjer je čudovita Plečnikova cerkev svetega Mihaela, in naprej po makadamskih poteh v vas Brest. Taka pot bo dolga okrog šestdeset kilometrov. Lahko pa prvi del poti kolesarite po isti trasi in v vasi Jezero zavijete proti Brezovici pri Ljubljani in naprej do začetka poti v središču Ljubljane. Ta pot je dolga približno 55 kilometrov. Poti Ljubljanskega barja priporočam vsem, ki vam poganjanje v klanec ni ravno v užitek.