Na Šobcu je letos bistveno manj tujih gostov, ki so se pri njih ustavljali na poti na Hrvaško in nazaj, se je pa zlasti v zadnjih dneh povečalo število domačih, tudi tistih, ki v običajnih razmerah ne dopustujejo v turističnih kampih. / Foto: Gorazd Kavčič

Goste, ki delajo težave, zavračajo

Turistični boni povečujejo obisk domačih gostov, od katerih pa mnogi niso tradicionalni turisti v kampih, kar se pozna pri njihovi opremi in kulturi bivanja, opozarjajo v Kampu Šobec.

Lesce – Spremenjene razmere letošnje poletne turistične sezone se poznajo tudi v Kampu Šobec, kjer tako kot drugod po slovenskih turističnih destinacijah opažajo velik porast slovenskih gostov. Prednjačijo tisti, ki pri plačilu uveljavljajo turistične bone, ugotavljajo tudi na Šobcu, a pri tem opozarjajo na težave, s katerimi se srečujejo, ker v kamp prihajajo gosti, nevajeni bivanja v tovrstnih počitniških kapacitetah.

»Mnogi od njih se za kampiranje niti ne bi odločili brez bonov. Nekaj je tudi takih, ki se ne zavedajo, da je treba v kampu bivati tako, da ne motiš soseda. Prav na tej točki imamo v kampu največ problemov. Vse službe, ki skrbijo za varnost bivanja v kampu, smo podvojili, pomagajo nam tudi policisti in varnostniki, a kljub temu nekatere skupine domačih gostov povzročajo nedopusten nemir in bi brez posredovanja varnostnih služb celo ogrožali bivanje drugih gostov,« je v sporočilu za javnost v začetku tedna zapisal direktor Kampa Šobec Uroš Ambrožič. »Dodaten problem predstavlja še dejstvo, da so pristojne zdravstvene službe menda prepovedale začasno kampiranje vernikov na Brezjah v obdobju velikega šmarna. Letos zato iščejo možnosti drugod.« In prav med njimi, pravi, so mnogi, ki ne spoštujejo pravil bivanja v kampu. Zato, pojasnjuje Ambrožič, so se odločili, da takšnim gostom ne dovolijo vstopa v kamp.

Na Šobcu sicer sredi sezone opažajo predvsem upad tistih gostov, ki so se v Lescah navadno ustavljali na poti na Hrvaško in nazaj. »Zdravstveni ukrepi so praktično onemogočili obiske po številu najpomembnejših gostov iz Nizozemske, Belgije, Nemčije ... Pri zapuščanju Hrvaške se čez Slovenijo lahko peljejo, ne morejo pa tu prenočiti. Takšnih je bilo v preteklih letih kar tretjino, na vrhuncu lanske sezone do tisoč na dan. Manj opazen je upad števila tistih gostov, ki sicer pridejo na Šobec kot končno destinacijo. Povprečna doba bivanja se je skoraj podvojila,« pravi Ambrožič in dodaja, da bo pri tem, kako uspešna bo letošnja sezona, zadnjo besedo tako kot sicer v kampih tudi letos imelo vreme.