Ameriški državni sekretar Mike Pompeo in slovenski zunanji minister Anže Logar sta v družbi Janeza Janše včeraj na Bledu podpisala izjavo o varnosti omrežij 5G. / Foto: Bobo

Izrazili trdno prijateljstvo

Slovenijo je včeraj obiskal ameriški državni sekretar Mike Pompeo. To je bil prvi obisk kakega ameriškega zunanjega ministra po triindvajsetih letih. V ospredju njegovega obiska je bil podpis skupne izjave o varnosti v omrežjih 5G pa tudi krepitev dvostranskih odnosov med državama.

Zgornji Brnik, Bled – Svoj šesturni uradni obisk v Sloveniji je Mike Pompeo začel na brniškem letališču, kamor je prispel z obiska na Češkem. Skupaj s soprogo Susan in številno delegacijo ga je najprej sprejel slovenski zunanji minister Anže Logar in ga nato pospremil do Bleda, kjer se je v Vili Bled najprej sestal s premierjem Janezom Janšo, sprva na delovnem srečanju, nato pa tudi na štiri oči. Eden od vrhuncev srečanja je bil podpis memoranduma oziroma izjave o 5G, torej o varnosti pri vzpostavljanju telekomunikacijskih omrežij nove generacije, ki sta ga ob prisotnosti predsednika vlade podpisala zunanja ministra obeh držav. S tem si Američani želijo okrepiti zavezništva v svojem »spopadanju« s Kitajsko v kibernetskem prostoru. Prav zato so do omenjenega podpisa številni tudi kritični. V Levici so podpisano izjavo tako označili za »bianco menico za ameriški nadzor in zlorabe IK tehnologij v vojaške, ekonomske in politične namene. Absurdno je, da o 'varnosti interneta' odločajo ZDA, ki že nadzorujejo globalna omrežja.«

Obisk visokega političnega predstavnika ZDA je bil sicer namenjen krepitvi dvostranskih odnosov na vseh področjih, od političnih do gospodarskih in kulturnih. Kot sta na skupni novinarski konferenci poudarila Janša in Pompeo, sodelovanje obeh držav izraža trdno prijateljstvo in skupne vrednote. Janša je izrazil hvaležnost Američanom za reševanje stare celine v prejšnjem stoletju – pred fašizmom in komunizmom. Povedal je, da sta se v pogovorih dotaknila predvsem Nata, izkušenj v boju proti novemu koronavirusu, aktualnih razmer po svetu, možnosti za krepitev trgovine in naložb med obema državama ter poglobljenega sodelovanja pri kibernetski varnosti. Pompeo je ocenil, da so imeli nekaj res dobrih pogovorov o pomembnih temah in strateškem partnerstvu. Izpostavil je trdno prijateljstvo med državama in možnosti novih naložb.

Slovesnemu podpisu skupne izjave in novinarski konferenci je sledil sestanek o energetiki, ki se ga je udeležil tudi slovenski minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, nato pa še srečanje s predsednikom države Borutom Pahorjem, ki ga je v Vili Zlatorog tudi pogostil s kosilom.

Obisk Mika Pompea, ki je Slovenijo zapustil okoli 16. ure, je bil precejšen logistični in tudi varnostni zalogaj, tudi zaradi pandemije koronavirusa, kar je bilo te dni opaziti tudi na cestah po Gorenjskem, kjer policistov in varnostnikov ni manjkalo. Ameriška delegacija obiske in pogovore danes nadaljuje na Dunaju, jutri pa še v Varšavi.