V vetrolomu poškodovano in oslabelo drevje predstavlja dodatno nevarnost za čezmerno razmnožitev podlubnikov.

Pogoji za razglasitev naravne nesreče

Zavod za gozdove Slovenije ugotavlja, da so zaradi škode, ki so jo v gozdovih povzročile naravne ujme in podlubniki, izpolnjeni pogoji za razglasitev naravne nesreče.

Podlubniki in močni vetrovi so letos do 23. junija s poškodbami dreves razvrednotili les za 6,6 milijona evrov, ocena škode pa ne vključuje stroškov obnove in varstva poškodovanih gozdov ter del na gozdnih prometnicah.

Kranj – Vlada je prejšnji teden potrdila poročilo Zavoda za gozdove Slovenije o stanju in oceni škode v gozdovih po letošnjih naravnih ujmah, v katerem zavod ugotavlja, da so izpolnjeni pogoji za razglasitev naravne nesreče, kot jih določa zakon o dodatnih ukrepih za odpravo posledic škode zaradi prenamnožitve populacije podlubnikov. Zakon določa, da so pogoji izpolnjeni, če je v koledarskem letu treba posekati več kot štiristo tisoč kubičnih metrov drevja in ocenjena škoda presega 0,3 promila bruto družbenega proizvoda. V zavodu za gozdove ugotavljajo, da bo letos zaradi podlubnikov treba posekati najmanj 411.786 kubičnih metrov smreke. Do 23. junija so označili za posek 295.786 kubičnih metrov smreke, kar je bila posledica nadaljevanja čezmernega razmnoževanja podlubnikov v lanskem letu; februarski vetrolom pa je močno poškodoval še 116 tisoč kubičnih metrov smreke, kar predstavlja nevarnost za čezmerno razširitev podlubnikov na prizadetih območjih.

Zaradi podlubnikov so gozdovi najbolj poškodovani na blejskem gozdnogospodarskem območju, kjer so do 23. junija odkazali za posek 72 tisoč kubičnih metrov lubadark, skupno pa so lastniki gozdov dotlej posekali 101.630 kubičnih metrov lubadark – poleg letos označenih za posek še nekaj od lani. Na kranjskem gozdnogospodarskem območju so lastnikom odkazali za posek 15.182 »kubikov« lubadark, lastniki pa so jih letos posekali 22.332 kubičnih metrov. Februarski močni vetrovi so na kranjskem območju poškodovali 70 tisoč kubičnih metrov dreves, na blejskem pa 18 tisoč.