Ivan Mitrevski

Volkulja Bela in čarobni gozd

Do konca letošnjega avgusta lahko na zidu, ki ločuje Smodnišnico in Dom kulture Kamnik v Kamniku, preberete strip Kamničana Ivana Mitrevskega z naslovom Volkulja Bela in čarobni gozd.

Kamnik – Ivan Mitrevski, avtor stripa, v katerem nastopajo tako zanimivi živalski liki kot tudi ljudje, glavno vlogo pa ima okoljsko in družbeno ozaveščena volkulja Bela, nam pojasni, da sicer strip izhaja v časopisni obliki v Kamničan-ki, vendar je tu razstavljen ves. Stopi bliže k zidu in s prstom – malo za šalo, malo zares – pokaže, kako so se skoraj trideset metrov dolge bralne inštalacije na nekaterih delih lotili polži. Striparska eko kriminalka bo na zidu, ki ločuje Smodnišnico (oziroma v času Kamfesta 2020 Kreativno četrt Barutana) in Dom kulture Kamnik, bralcem na voljo do konca avgusta.

Mitrevski upa, da bo že septembra razstavljeni strip skupaj s še nekaj drugimi stripi in besedili tudi s pomočjo Občine Kamnik ugledal luč sveta v knjižni obliki.

Zanima nas, kako je nastal lik Bele, od kod pravzaprav ideja zanj.

Mitrevski pojasni, da so lani v času, ko je bil v Sloveniji kar velik preplah zaradi volkov, izvedeli, da se tudi v njihovih krajih, okoli Velike planine, klati volkulja. Pa so prišli na idejo, da bi naredili o njej kratek strip. »Da bi na ta način približali žival ljudem, da ne bi prišlo do nepotrebne panike,« pravi. Najprej je nastalo nekaj kratkih stripov na to temo, lik se je dobro razvil in postal priljubljen. »Tako sem se odločil, da se lotim še enega, malce daljšega stripa, in nastala je Volkulja Bela in čarobni gozd.«

V stripu se avtor dotakne ekoloških in okoljskih problemov, ki jih povzroča množični turizem. O vsebini pravi: »Strip na zanimiv način opozori na okoljsko problematiko, ki je zelo pereča. Včasih se zdi, da je tudi zelo abstraktna – hotel sem jo postaviti v neki lokalni okvir in pokazati, da se to dogaja tukaj in zdaj ter dati temu neko težo.«

Mitrevski, ki že nekaj let uspešno vodi tudi delavnice stripa v kamniškem MC Kotlovnica, na začetku pa je bil Marjan Manček tisti, ki ga je s stripi in ilustracijami navdušil bolj kot ostali domači ustvarjalci s tega področja, še humorno doda: »Strip je navdihnjen z resničnimi dogodki, ampak je vsaka podobnost z resničnimi osebami zgolj naključna.«