Začetek del za ozelenitev strehe

Na strehi Osnovne šole Staneta Žagarja se bodo od konca septembra naprej lahko učenci učili in družili na svežem zraku, kar ima več pozitivnih plati.

Zelene strehe so vse bolj prepoznane kot eno od orodij v boju proti podnebnim spremembam, vendar pa so v Sloveniji še vedno redke. Zato bo studio ProstoRož po končani ozelenitvi leto dni spremljal stanje in opravljal meritve na zeleni strehi v Kranju.

Kranj – Pisali smo že, da je skupina ProstoRož lani med 15 prijavljenimi občinami izbrala prav Mestno občino Kranj za uresničitev pilotnega projekta ozelenitve strehe. Tako te dni na Osnovni šoli Staneta Žagarja že potekajo pripravljalna dela, v naslednjih dneh pa se bo začela tudi gradnja.

Prvo večjo javno zeleno streho v Kranju bodo tako učitelji in učenci lahko začeli uporabljati s koncem septembra, delovala pa bo kot učilnica na prostem ter obenem ponujala prostor za sprostitev med odmori. Sestavljena bo iz dveh prostorov za učenje in bo učencem omogočala učenje pri predmetih, kot so biologija, kemija in likovni pouk. Na strehi bodo rasle užitne rastline, ki potrebujejo malo vzdrževanja: dišavnice, zelišča, maline, robide, trta in medovite rastline. Rastline bodo zasadili učenci na delavnicah, s čimer se bo projekt izgradnje zelene strehe tudi uradno zaključil.

Učenje in druženje na svežem zraku, kjer je tveganje za prenos virusa manjše, pa ima tudi druge pozitivne plati. »Upam, da bodo učenci ozavestili, kako pomembno je ohranjati  zelene površine in jih s skupnimi močmi tudi vzdrževati. Že med pripravami ozelenitve je iskanje rešitev, kaj bi bila najprimernejša zasaditev, med seboj še bolj povezalo učence, učitelje in starše. Mladim je treba dovoliti, da bodo ob pomoči mentorjev in sodelavcev ProstoRoža odgovorno skrbeli za rastline. Obenem bodo ob tem spoznavali, da so lahko aktivni in se učijo tudi na drugačen način, bolj sproščeno, drug od drugega, s sodelovanjem ... Pa še na zraku bodo. Ponosna in vesela sem, da so se dela začela, in prepričana sem, da bomo z učenci še kako drugače osmislili izkoriščanje zelene strehe,« je povedala ravnateljica Osnovne šole Staneta Žagarja Fani Bevk.

»Veseli nas, da je ProstoRož izbral prav našo občino in se zdaj pilotni projekt ozelenitve strehe že uresničuje. Čeprav gre za staro gradbeno metodo, je ta v času globalnega segrevanja pravzaprav zelo moderna, saj ima številne pozitivne vplive na okolje. Osnovna šola Staneta Žagarja je samo prva v nizu, še eno zeleno streho vzpostavljamo na Centru trajnostne mobilnosti na Planini. V lasti imamo sicer kar nekaj objektov, ki so prav tako primerni za ozelenitev. Naslednji bo po načrtih garažna hiša na Zlatem polju v okviru projekta Severna vrata,« je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec.

Zelena streha prinaša še druge prednosti. Posebni sloji, ki so jih razvili slovenski strokovnjaki podjetja Knauf Insulation, namreč lahko ob močnih nalivih zadržijo do kar osemdeset odstotkov vode. V Sloveniji jih bodo prvič uporabili prav na strehi kranjske šole.