Ena od treh pobitih ovc v zaledju planine Dedno polje

Medvedje mirujejo, volkovi ne

Volkovi so letos dvakrat napadli drobnico na planinski paši, medvedje še mirujejo.

Kranj – Medtem ko bi lansko leto zaradi škode, ki so jo na Gorenjskem povzročili volkovi, lahko označili kot leto volkov, je letos vsaj, glede na lanski potek dogodkov, za zdaj dokaj mirno. Na kranjskem gozdnogospodarskem območju, kjer je bilo lani glede volkov celo huje kot na blejskem območju, so letos doslej beležili le en škodni dogodek, a še ta ni uradno potrjen. Kot je dejal Miran Hafner iz kranjske območne enote zavoda za gozdove, domnevajo, da je volk aprila v Robidnici (občina Gorenja vas - Poljane) poškodoval bale travne silaže, domnevo pa bo potrdila ali ovrgla šele analiza iztrebkov, ki so jih našli ob balah. Da je letos na spodnjem Gorenjskem manj napadov volkov kot lani, sta po Hafnerjevem mnenju dva razloga: lastniki so verjetno bolje ogradili svoje črede živali, morda pa so se volkovi preselili drugam.

Na Zgornjem Gorenjskem, to je na blejskem gozdnogospodarskem območju, so letos do sredine prejšnjega tedna beležili dva škodna dogodka. Sredi junija je volk na planini Laz pokončal dve kozi, 21. julija pa je v zaledju planine Dedno polje pobil več ovc. Kot je dejal Blaž Černe iz blejske območne enote zavoda za gozdove, so našli tri živali, natančnega števila poškodovanih in pokončanih živali pa ne bodo mogli ugotoviti. Ovce so se namreč po napadu razbežale po širšem območju planine, med njimi so bile tudi poškodovane ovce, ki so se verjetno nekam zatekle in tam poginile. Ker so na planinski paši ovce več lastnikov, je predvsem pri mladih živalih (jagnjetih) težko ugotoviti, kdo je njihov lastnik. Lastniki pa poleg najdenih pogrešajo še nekaj živali.

Na Gorenjskem naj bi se poleg volkov zadrževalo tudi devet medvedov. Po informacijah zavoda za gozdove doslej niso povzročili še nobene škode, nobene nove informacije tudi ni o medvedu, ki ga je ujela kamera na obronkih Dobrče. Nekaj več težav je s šakali, ki jih je od 1. julija dalje dovoljeno loviti tudi v Sloveniji; v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju načrtujejo letos odstrel dvanajstih šakalov. Na spodnjem Gorenjskem so letos doslej beležili dva škodna dogodka: ob koncu aprila naj bi šakali pobili eno ovco v bližini Železnikov, v prvi polovici maja pa štiri na pobočju Lubnika.