Udeleženci naravoslovnega tabora na Jezerskem / Foto: Arhiv društva Biodiva Koper

Raziskovali pestrost narave

Julija je bil na Jezerskem naravoslovni tabor, ki ga pripravlja Društvo varstvenih biologov Biodiva.

Jezersko – »Naravoslovni tabor, znan tudi po imenu Biocamp, je tradicionalni tabor Društva varstvenih biologov – Biodiva iz Kopra. Vsako leto z namenom obštudijskega izpopolnjevanja znanja o biodiverziteti Slovenije (vrstni pestrosti narave) organiziramo tabor, kjer se študenti in simpatizerji naravoslovnih smeri cel teden družijo in nadgrajujejo znanje o določenih vrstah, ki jih zanimajo. To leto je 44 udeležencev lahko izbiralo med devetimi skupinami, za katere so bili organizirani celodnevni tereni po okolici Jezerskega pod vodstvom mentorjev, ki so znanje o določenih skupinah organizmov posredovali študentom,« so nam povedali v koprskem društvu.

Skupine so se delile glede na preučevano področje: herpetologija (dvoživke in plazilci), ornitologija (ptice), naravoslovna fotografija, kačji pastirji, netopirji, ribe in ekosistemi celinskih voda, veliki sesalci in gozdni ekosistemi, metulji in botanika. »Vsaka skupina je popisovala slovenske in tujerodne vrste v habitatih po okolici ter pridobila veliko zanimivih podatkov. Nekaj dni pa smo tudi sodelovali z ostalimi strokovnjaki na različnih področjih, ki so nas z veseljem poučili o naravovarstvenem stanju na Jezerskem,« so zadovoljni udeleženci nedavnega tabora. Jezersko so organizatorji Biocampa izbrali po premisleku, da je na tem področju dokaj malo podatkov o favni in flori, pa tudi zaradi oddaljenosti od urbanega okolja. »Z zbranimi podatki pa hočemo razširiti namen Biocampa, podučiti študente in pomagati naravoslovni stroki k boljšemu poznavanju slovenske biodiverzitete,« sklenejo v društvu varstvenih biologov, kjer so bili še posebej navdušeni nad domačini, ki so jih srečali ob tej priložnosti, češ da imajo precejšnjo empatijo do narave. Prav tako se ob tej priložnosti zahvaljujejo vsem ljudem, ki so jim na kakršenkoli način pomagali na terenih in drugje.

Med slednjimi so bili tudi lovci. Franc Ekar iz Lovske družine Jezersko je udeležencem naravoslovnega tabora, ki so bili nameščeni v centru GRS Virnikova karavla, predstavil delovanje lovske družine, jih popeljal po nekaterih lovnih površinah, jim omenil monitoring velikega petelina. »Poleg lovskega doma smo si s ploščadi pod Velikim vrhom ogledali vedute Jezerskega, sproti pa solnice, preže in druge lovske naprave, lovsko kočo Stanič ... Povzpeli smo se na vrh Pečovnika in pod vrhom v »kaluži« so našli atraktivnega planinskega puba. Na platoju Pečovnika pa smo naleteli na sveže sledi divjih prašičev, ki so tam razrili travne površine. Na površinah posekanega gozda in od vetroloma poškodovanih gozdnih površinah pa niso našli nobenih sledi divjadi ali žuželk,« je povzel Franc Ekar.