Za kopo, ki jo je v nedeljo svečano prižgala pohodnica Milka Potočnik, bo v času kuhanja skrbel kopar Anton Kokelj. / Foto: Tina Dokl

Na Starem vrhu kuhajo kopo

Prvo nedeljo v avgustu se na Grebljici na Starem vrhu s prireditvijo Dan oglarjev poklonijo domači tradiciji kuhanja oglja po starem. Letošnja, 49. prireditev je bila programsko okrnjena.

Stari vrh – Dogodek, ki ga pripravi Turistično društvo Stari vrh in je vsako leto množično obiskan, je bil letos zaradi razmer v zvezi s covidom-19 omejen in prilagojen. Ni vključeval bogatega kulturno-etnografskega programa, zabavnega dela z glasbo niti vsakoletnega tekmovanja dvojic v »pajsanju hloda«. Da pa tradicija ne bi potonila v pozabo, so v nedeljo vseeno zakurili kopo in se podali na pohod Med gorami. Kopo je na Grebljici pripravil Anton Kokelj in bo zanjo skrbel vsaj deset dni. Pravi, da je kopa v času kuhanja koparjeva žena. »Kopa je živa stvar. Vsaki dve uri jo je treba na vrhu odpreti in dodajati les. Znotraj ne sme biti praznega prostora, saj bi v tem primeru gorelo. Ko je prostor zapolnjen z lesom, pa tli in tako nastaja oglje,« je pojasnil Kokelj, ki bo v času kuhanja na voljo obiskovalcem, da si bodo kopo lahko ogledali in izvedeli kakšen zanimiv podatek. Predsednik Turističnega društva Stari vrh Tomaž Ažbe nam je kot zanimivost zaupal, da je na območju Starega vrha še vedno vsaj pet aktivnih kopišč, član društva Frenk Dolenc pa je še dodal: »Iz enega kubičnega metra drv, ki tehta od petsto do šeststo kilogramov, nastane sto kilogramov oglja. Teh sto kilogramov oglja pa da dvainpolkrat več energije, kot jo da pol tone drv.«

Tudi pohod Med gorami, ki vsako leto poteka na Dan oglarjev, je bil tokrat nekoliko spremenjen. »S Starega vrha smo se podali do Žetine, kjer smo imeli na kmetiji Andrejon malico. Nadaljevali smo mimo slapa Rancka, čez Brinje, na vrh Starega vrha in se vrnili na začetno točko ob kopi,« sta pojasnila Janez Šturm, organizator pohoda, in Hermina Jelovčan. Pohoda se je udeležilo 23 pohodnikov, med njimi tudi Milka Potočnik, ki ji je pripadla posebna čast, da je svečano prižgala kopo. »Pohod je minil v nekoliko drugačnem vzdušju kot običajno, ne le zaradi koronavirusa, temveč tudi zaradi dežja, ki nas je spremljal,« je povedala Potočnikova in še dodala: »Pogrešam glasbo, ker zelo rada plešem, in tudi etnografski program sem si vedno z zanimanjem ogledala. Upam, da se naslednje leto vrne ustaljen program.« Po pohodu je sledilo druženje in srečanje pohodnikov ter članov Turističnega društva Stari vrh.