Upokojeni ravnatelj Franc Kukovica (levo) in odvetnik Rudi Vouk pred deželnim sodiščem v Celovcu, ki je Kukovico oprostilo obtožb. Sam pravi, da bo na postavitev table prišel, če se mu bo občina opravičila za žalitve in obtožbe. / Foto: ORF Celovec

Sielach bodo tudi Sele

Novo dvojezično tablo z napisom Sielach / Sele bosta 10. oktobra, na dan stote obletnice plebiscita, postavila predsednika Avstrije in Slovenije Aleksander Van der Bellen in Borut Pahor.

Pretekli teden so v dveh občinah v dvojezičnem delu Koroške sprejeli dve, za mnoge tudi presenetljivi odločitvi z dolgoročnimi posledicami za ohranitev in razvoj dvojezičnosti dežele. Občinski svet v tržni občini Šentjakob v Rožu/St. Jakob je sklenil, da bo imelo vseh 22 naselij v občini krajevno tablo v obeh jezikih, nemškem in slovenskem, prav tako pa tudi napisi na kažipotih. Pot do tega sklepa je bila naporna in na poti do cilja je odigral vidno vlogo socialdemokratski župan Heinrich Kattnig, ki je ob tem dejal, da se je splačalo truditi se za ta uspeh, za kaj več pa ljudje še niso zreli. Župan, sicer predstavnik večinskega naroda, je prepričan, da sta vidna tudi jezikovna podoba kraja in sožitje v različnosti pogoja za napredek. Zato je že leta 2016 povabil k razpravi o tem širok krog ljudi. Leta 2017 je bila vidna dvojezičnost sprejeta za prvi občinski okoliš, pretekli teden pa še za ostale tri. Občinski odbornik »Regionalne liste Šentjakob SGS skupno – gemeinsam« in član občinskega predstojništva Franc Baumgartner poudarja, da sta se vztrajanje in pripravljenost na dogovor splačali, še posebej zato, ker so se začeli pojavljati prikriti poskusi germanizacije. Žal se župan Heinrich Kattnig, ki je pri dogovarjanju znal uveljaviti svoj ugled, s koncem avgusta umika z vseh funkcij v občini.

Presenetljiv zasuk se je skoraj istočasno zgodil v občini Žitara vas (Sittersdorf) v Podjuni, kjer je občinski svet na predlog socialdemokratskega župana Jakoba Straussa sklenil, da bodo table pred vasjo Sielach dvojezične in bo na njih pisalo tudi Sele. Sklep je presenetljiv zato, ker so ga podprli tisti odborniki, tudi socialdemokrati z županom Strausom, ki so bili še pred tremi leti proti, čeprav je že leta 2012 dve tretjini od 180 krajanov Sel izjavilo, da so za dvojezične krajevne napise. Z dvojezično krajevno tablo z napisom Sielach / Sele sta povezani dve zgodbi. Zaradi zavrnitve za njeno postavitev je pisatelj in pesnik Florijan Lipuš županu Straussu vrnil naziv častnega občana. Še odmevnejša pa je zgodba upokojenega ravnatelja ljudske šole v Žitari vasi Franca Kukovice, ki je pred osmimi leti zahteval za Sele, v katerih živi, dvojezični krajevni napis in pred leti na v viharju poškodovano krajevno tablo z nemškim napisom dodal slovenskega. Občina ga je tožila zaradi poškodovanja občinskega imetja, hujskala zoper njega in na sodišču v Železni Kapli celo dosegla obtožilno sodbo, ki pa jo je deželno sodišče tudi po zaslugi odvetnika Rudija Vouka razveljavilo.