Kudić v priporu izvedel za naroke

Zlatan Kudić, ki državo v več pravdah toži za več kot petdeset milijonov evrov, kranjskemu sodišču predlaga, naj pravde vrne na začetek.

Kranj – Kranjska okrožna sodnica Meta Pristavec je 22. januarja letos razpisala naroke za tri odškodninske zahtevke, s katerimi želi poslovnež in eden največjih davčnih dolžnikov v Sloveniji (25 milijonov evrov) Zlatan Kudić od države zaradi domnevnega protipravnega ravnanja sodišča in tožilstva v Ljubljani iztožiti skupno 52,5 milijona evrov. A Kudić, ki od marca prestaja večletno zaporno kazen zaradi davčne utaje, pranja denarja in ponareditve oziroma uničevanja poslovnih listin, se narokov ni udeležil, zato je sodnica zgolj vpogledala v listinske dokaze, nato pa naroke končala in napovedala izdajo pisnih sodb. Kljub temu je prejšnji teden naroke za vse tri pravde znova razpisala. Kudić je namreč vložil predloge za vrnitev v prejšnje stanje. Trdi, da na januarskih narokih ni bil prisoten, ker je bil v priporu in zanje sploh ni vedel.

Kudić je prejšnji teden na kranjskem sodišču povedal, da je bil v priporu od 31. decembra lani do izreka sodbe v kazenskem postopku na ljubljanskem sodišču 6. marca, nakar je na lastno željo nastopil predčasno prestajanje šest let in pol dolge zaporne kazni. Da je sodišče 22. januarja obravnavalo njegove tožbe, je tako izvedel v priporu šele naknadno po zaslugi medijskega poročanja. A sodnica Pristavčeva ga je opozorila, da so mu vabilo na narok skušali vročiti že novembra lani. Poštni predal, ki ga je navedel v tožbah, je bil zaprt, vabila jim mu tudi ni uspelo izročiti osebno na navedenem naslovu, zato so ga nazadnje obesili na oglasno desko kranjskega sodišča, je pojasnila sodnica.

Na vprašanje, zakaj ni dvigoval pošte v poštnem predalu, da so mu ga naposled ukinili, je Kudić razložil, da je bil lani v zelo slabem psihičnem stanju zaradi pritiskov v zvezi s sojenjem na ljubljanskem sodišču, pridobil je tudi izvedensko mnenje, da potrebuje večmesečno okrevanje, preden bo spet sposoben spremljati obravnave. Čas za rehabilitacijo si je tako vzel od julija do konca novembra lani, ko je spet prišel na pošto, da bi izpraznil poštni nabiralnik, a je izvedel, da so mu ga že zaprli, vso pošto pa vrnili pošiljateljem. »Sicer pa sem bil dosegljiv na Stritarjevi ulici v Ljubljani, kamor sem hodil spat. O tem je bilo ljubljansko sodišče obveščeno že leta 2011 in tam so me tudi našli konec lanskega leta, ko so me priprli,« je razložil.

Na vprašanje državne odvetnice Petre Lampič Bodlaj, zakaj ni namesto njega dvigoval pošte odvetnik, je Kudić odgovoril, da je v preteklosti sam vodil vse svoje pravdne in civilne postopke, šele po priprtju pa si je poiskal pooblaščenega zastopnika (Žigo Peternelja), ki je trenutno tudi njegov zagovornik v kazenskem postopku. Sodišče bo o tožnikovih predlogih za vrnitev v prejšnje stanje izdalo pisne sodbe, je napovedala sodnica Meta Pristavec.

Na kranjskem okrožnem sodišču bi morali v petek začeti obravnavati še četrto odškodninsko tožbo, ki jo je Kudić vložil zoper državo, tokrat v višini tri milijone evrov. Narok je sodnica Špela Jakopič naknadno preklicala, ker je odvetnik, ki je bil Kudiću dodeljen po odločbi o brezplačni pravni pomoči šele 17. julija, zaprosil za dodatni čas za pripravo.