Na Gorenjskem so v zadnjih dneh nove okužbe potrdili v petih občinah, in sicer v Kranju, Domžalah, Radovljici, Šenčurju in Mengšu. / Foto: Gorazd Kavčič

Kako bo delovala nova aplikacija

Ob srečanju drugega uporabnika bosta pametna telefona samodejno izmenjala naključno šifrirani kodi. Kodi telefonu sporočita le, da sta se dve osebi srečali, za koliko časa in kakšna je bila razdalja med njima. Kodi ne razkrijeta niti imena niti lokacije.

Število novookuženih v državi je bilo v zadnjih dneh 19, 24, 6 in 7. Nižji številki v soboto in nedeljo gre bržkone pripisati tudi nižjemu številu opravljenih testiranj. Okužbe so razpršene po različnih občinah, obolevajo pa zlasti mlajši. Na Gorenjskem so od četrtka zabeležili deset novih okužb, in sicer pet v Kranju, dve v Domžalah, po eno pa v Mengšu, Radovljici in Šenčurju. Največ okuženih je ta čas v občini Kranj, kjer imajo dvanajst aktivnih okužb (od začetka epidemije pa skupaj 38).

Včeraj je začel veljati nov odlok, po katerem lahko osebe, ki jim bo odrejena karantena, v Slovenijo vstopajo na katerem koli mejnem prehodu s Hrvaško. Za vročanje odločb so po novem zadolženi policisti. Policist ob prihodu posameznika na mejni prehod optično posname njegov osebni dokument, zatem je samodejno oblikovana predpripravljena karantenska odločba, ki je poslana ministrstvu za zdravje, kjer jo pooblaščena oseba podpiše in v nekaj minutah vrne na mejni prehod. Karantensko odločbo nato osebi vroči policist. Policija bo organizirala posebno vstopno kolono za tiste, ki vedo, da jih čaka izdaja karantenske odločbe.

Kranj – Vlada za avgust napoveduje zagon aplikacije za sledenje okužbam z novim koronavirusom. Aplikacija bo narejena po vzoru nemške, za prilagoditev pa je bilo minuli teden izbrano podjetje RSteam iz Mengša. To bo aplikacijo za slovenske uporabnike prilagodilo do 1. avgusta, prilagoditev pa bo državo stala 4026 evrov. Na uradu vlade za komuniciranje poudarjajo, da bomo z aplikacijo pomagali preprečiti širjenje bolezni z malo napora in s kar največ varstva podatkov.

Kot poudarjajo v vladnem uradu za komuniciranje, aplikacija Corona-warn-app uporabnika ne pozna, ga pa spremlja, da lahko bolje zaščiti sebe in ljudi okoli njega. Ob srečanju drugega uporabnika bosta pametna telefona samodejno izmenjala naključno šifrirani kodi.

»Kodi telefonu sporočita le, da sta se dve osebi srečali, za koliko časa in kakšna je bila razdalja med njima. Kodi ne razkrijeta niti imena niti lokacije. Drugi uporabnik ne bo nikoli izvedel, da je njegov telefon izmenjal kodo z vašim. Vaša identiteta bo ostala skrita. Kode se s telefona izbrišejo po 14 dneh,« poudarjajo. V Nemčiji aplikacija stik zabeleži pri razdalji med telefonoma, manjši od metra in pol, ter v času, daljšem od 15 minut; za kakšno razdaljo in čas stika se bodo odločili pri nas, še ni znano.

»Če je pri uporabniku potrjena okužba, se lahko sam odloči, da anonimno posreduje svojo naključno kodo na voljo vsem uporabnikom in tako tudi vam. Vaša aplikacija najde kodo, ki jo je vaš telefon izmenjal s telefonom okužene osebe, in vas obvesti, da ste z njo prišli v stik. Hkrati vam aplikacija da jasna navodila, kako ravnati. Ves čas boste ostali anonimni,« izhaja iz posnetka.