Sodelavci v projektu AA Karavanke (od leve): Rok Teul, Andrej Karničar, Mateja Korošec, Barbara Špehar, Ingeborg Schönherr, Borut Sajovic in Rok Šimenc / Foto: Tina Dokl

Skupna doživetja pod Karavankami

Na Jezerskem so se ob koncu čezmejnega turističnega projekta Alpe Adria Karavanke/Karawanken srečali partnerji projekta, ki je združil dvanajst občin na slovenski in avstrijski strani Karavank.

Jezersko – Vodilni partner projekta je Regionalna razvojna agencija Gorenjske BSC Kranj, sodelovalo je dvanajst partnerjev, ki so v treh letih v okviru skoraj dva in pol milijona evrov vrednega projekta prispevali k večji prepoznavnosti Karavank, njenemu strateškemu razvoju in obsežni nadgradnji infrastrukture v partnerskih slovenskih in avstrijskih občinah. Za projekt so na razpisu programa sodelovanja Interreg Slovenija-Avstrija pridobili denar Evropskega sklada za regionalni razvoj s ciljem priprave strateškega načrta turističnega razvoja čezmejnega območja zahodnih Karavank, razvoja in nadgradnje specializirane turistične ponudbe za pohodniška, kolesarska in zimska doživetja, izobraževanja in usposabljanja turističnih ponudnikov ter vzpostavitev skupnega trženja izbranih produktov. Na zaključnem srečanju na Jezerskem so projekt predstavili Rok Šimenc, direktor BSC Kranj, njegovi sodelavki Barbara Špehar in Mateja Korošec, župana občin Jezersko in Tržič (projekt je s kolesarsko in pohodniško potjo skrajšal razdaljo med njim) Andrej Karničar in Borut Sajovic, Rok Teul, direktor Parka Jezersko, in predstavnica avstrijskih partnerjev Ingeborg Schönherr.

Priložnost razvoja Karavank je v povezovanju na obeh straneh te gorske verige, so prepričani partnerji: s skupnim nastopom na mednarodnih trgih, s skupno ponudbo zimskih doživetij, pohodništva in kolesarjenja. Plod sodelovanja je tudi izboljšanje ponudbe in nova infrastruktura. To so pridobili na več kot 40 lokacijah na obeh straneh, med njimi je turnokolesarska pot Trans Karavanke in adrenalinska gorskokolesarska pot v Žirovnici, razširili so pohodniške panoramske poti z dodatnimi etapami in vzpostavili povezovalne poti, uredili sprehajalne poti v dolinah, pridobili nov gorskokolesarski učni center Pristava na Jesenicah, otroški zimski park in plezalno steno na Zelenici, zimski park na Jezerskem, uredili park Ruteč v Kranjski Gori, novo opremo za kolesarje in pohodnike so pridobile tudi nekatere planinske koče na tem območju (pralnice, stojala za kolesa in popravilo koles, dodatna ležišča, nova oprema v jedilnicah), vzpostavili so dodatne informacijske in usmerjevalne sisteme in informativne točke o Karavankah na Tromeji, uredili lažje pohodniške poti v dolini Rož na avstrijski strani, vzpostavili več pohodniških izhodišč ob vznožju Karavank ob Baškem jezeru / Faaker See.

Na zaključnem srečanju so navzoči partnerji izrazili zadovoljstvo nad dosedanjimi dosežki projekta in poudarili, naj se sodelovanje obmejnih prostorov Gorenjske in avstrijske Koroške še nadaljuje.

V sklopu sklepnih aktivnosti je potekal tudi fotografski in video natečaj Mesec doživetij v Karavankah, s katerimi so uporabniki družabnih omrežij ustvarili nov predstavitveni video Alpe Adria Karavanke.