Polovico manj dobička kot lani

Banke in hranilnice so v letošnjih prvih petih mesecih ustvarile 152 milijonov evrov dobička pred obdavčitvijo, kar je bilo polovico manj kot v enakem lanskem obdobju. Obseg posojil se zmanjšuje, krepi pa se varčevanje.

Kranj – Zaostrene razmere, ki jih povzroča novi koronavirus, vplivajo tudi na poslovanje bank in hranilnic. »Prepolovila se je rast posojil gospodinjstvom, postopno se zmanjšujejo tudi posojila podjetjem. Vloge podjetij in gospodinjstev še naraščajo, predvsem zaradi manjšega trošenja in delno tudi kot posledica izplačil države za blaženje posledic epidemije,« ugotavljajo v Banki Slovenije in dodajajo, da zaradi interventnih ukrepov deleži nedonosne izpostavljenosti še ne naraščajo, ob nadaljevanju recesije pa se bodo v prihodnje verjetno povečevali. Zmanjševanje obrestnih in neobrestnih prihodkov ter ponovno oblikovanje oslabitev in rezervacij vplivata na nižjo dobičkonosnost bank, še večji vpliv pa pričakujejo v naslednjih četrtletjih.

Bilančna vsota bančnega sistema je maja znašala 42,9 milijarde evrov in je bila za 7,2 odstotka višja kot maja lani. Kreditiranje podjetij se je upočasnilo, vendar je bila rast posojil podjetjem skoraj še enkrat višja od rasti posojil gospodinjstvom. Odobravanje likvidnostnih kreditov podjetjem v okviru interventnega zakona do konca maja še ni zaživelo. Prvič po marcu 2016 se je zgodilo, da je bila pri potrošniških posojilih maja letos rast v primerjavi z letom prej negativna; upočasnila pa se je tudi rast stanovanjskih posojil. Medtem ko se je delež nedonosne izpostavljenosti v portfelju velikih ter srednjih in malih podjetij znižal, je pri potrošniških posojilih letos začel naraščati. Povečujejo se tako vloge podjetij kot gospodinjstev, kar 81 odstotkov vseh vlog gospodinjstev pa predstavljajo vloge na vpogled.

Banke in hranilnice so v prvih petih letošnjih mesecih ustvarile 152 milijonov evrov dobička pred obdavčitvijo, kar je bilo polovica manj kot v primerljivem lanskem obdobju. Obrestni prihodki so se znižali in obrestni odhodki zvišali, razlika med prihodki in odhodki je bila maja že drugi mesec zapored negativna. Neobrestni prihodki so bili letos za petino manjši kot lani, banke in hranilnice so v zaostrenih gospodarskih razmerah oblikovale višje oslabitve in rezervacije.