Vitomirju Grosu je Slovenija kršila človekove pravice. / Foto: arhiv GG

Grosova zmaga na ESČP

Kranj – Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu je pred tednom dni odločilo, da je ustavno sodišče nekdanjemu kranjskemu županu Vitomirju Grosu kršilo pravico do dostopa do sodišča, ker je njegovo pobudo za oceno ustavnosti zavrglo kot prepozno. Grosu je ESPČ zato prisodil 1.500 evrov odškodnine in povrnitev 2.860 evrov sodnih stroškov.

Upravna enota v Kranju je v letih 2008 in 2011 denacionalizacijskim upravičencem vrnila 2.337 kvadratnih metrov veliko zemljišče, na katerem je po občinskem odloku, ki je stopil v veljavo januarja 2004, potekala lokalna cesta. Leta 2016 je upravna enota na predlog ministrstva za okolje razglasila vrnitev premoženja za nično, saj da gre za javno dobro. Ministrstvo je kasneje to odločitev razveljavilo in postopek vrnilo upravni enoti.

Gros, ki je bil že leta 1996 postavljen za skrbnika interesov denacionalizacijskih upravičencev, je 16. avgusta 2016 vložil zahtevo za oceno ustavnosti občinskega odloka, ki jo je ustavno sodišče februarja 2018 zavrglo kot prepozno, češ da bi moral Gros dokazati, da je za nastanek zatrjevanih škodljivih posledic lahko izvedel šele določen čas po uveljavitvi odloka, in utemeljiti, zakaj to ni bilo v enem letu od njegove uveljavitve. Gros je sicer zatrjeval, da je za škodljive posledice odloka izvedel šele 6. avgusta 2016, ko je prejel odločbo upravne enote o ničnosti odločb delne denacionalizacije.

Po mnenju ESČP je s tem Slovenija Grosu kršila pravico do poštenega sojenja, saj je bilo pogoje, ki bi jih po razlagi ustavnega sodišča moral izpolniti, nemogoče izpolniti. Za kršitev bi moral namreč vedeti vnaprej, še preden je do nje prišlo, so opozorili sodniki v Strasbourgu.