Organizatorji so s Promocijskim dnevom umirjanja prometa spodbujali trajnostno mobilnost in uporabo brezplačnega javnega prevoza. / Foto: Tina Dokl

Ko se promet umiri, je doživetje pristnejše

Minulo soboto je v Bohinju potekal Promocijski dan umirjanja prometa in spodbujanja trajnostne mobilnosti. V ta namen so zaprli cesto po južni obali jezera od Ribčevega Laza do Ukanca in slapa Savica, obenem pa ponudili organizirane brezplačne prevoze.

Bohinjska Bistrica – Občina Bohinj in Turizem Bohinj že več let težita k trajnostni ureditvi motornega prometa v domačem kraju, kjer je interes tako domačinov kot turističnih delavcev in naravovarstvenikov, da se ta omili in zmanjša. Z akcijami, kot je Promocijski dan umirjanja prometa, ki sta ga Občina Bohinj in Turizem Bohinj organizirala skupaj z Javnim zavodom Triglavski narodni park, želijo spodbuditi obiskovalce k prepoznavanju prednosti trajnega in okolju prijaznega prometnega režima in hkrati upravljavcem podati izredno pomembno izkušnjo pri njegovi vzpostavitvi. »Podoba, ki smo jo dosegli s promocijskim dnevom, je podoba, ki si jo želimo v Bohinju v prihodnjih letih. Namesto stresa ob prometnih konicah – mir in tišina. V ta namen spodbujamo ukinitev nekaterih parkirišč ob Bohinjskem jezeru in obiskovalcem ponujamo različne oblike mobilnosti ter pristno doživetje tega izjemnega območja v osrčju Triglavskega narodnega parka. Obenem pa izkazujemo spoštovanje in skrb do narave in biotske raznolikosti,« je pojasnil Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj. Župan Občine Bohinj Jože Sodja pa je dodal: »Lansko leto, ko je bila turistična sezona zelo močna, je bilo z vsemi urejenimi javnimi prevozi prepeljanih več kot petdeset tisoč ljudi, kar zgovorno nakazuje, da se sistem trajnostne ureditve prometa vse bolj uveljavlja in je med obiskovalci lepo sprejet.«

Dostop po cesti od mostu na Ribčevem Lazu do Ukanca in parkirišča pod slapom Savica je bil na ta dan možen samo peš, s kolesom ali z brezplačnim javnim prevozom, kot sta avtobus in ladja; z osebnim vozilom pa le lastnikom nepremičnin in gostom, ki so nastanjeni v počitniških kapacitetah na lokacijah zaprtega območja. Organizatorji so pripravili tudi natančen program in navodila za vse, ki so se namenili obiskati Ukanc. Osebna vozila enodnevnih obiskovalcev so bila usmerjena na določena parkirišča na območju Bohinjske Bistrice in Ribčevega Laza, parkirišča ob južni obali Bohinjskega jezera pa so bila zaprta. Petru Novaku iz Logatca se tovrstna prometna ureditev zdi sprejemljiva in jo podpira. »Ljudje smo postali precej razvajeni in bi želeli svoje prevozno sredstvo parkirati tik ob lokaciji. A sistem, ki je vzpostavljen v Bohinju, je mnogo prijaznejši, saj ponuja varno in poceni parkirišče, kjer se vedno najde prosto parkirno mesto. Hkrati pa je dovolj raznolikih oblik prevoza, ki te od parkirišča do jezera pripeljejo hitro in udobno.« Darja Silan iz Ljubljane pa je dejala: »Alternative, ki jih ponujajo ob umiritvi prometa, so sprejemljive, če bodo frekvence javnih prevozov dovolj pogoste in redne. Problem imajo lahko le družine z majhnimi otroki, ki se pridejo kopat za cel dan in imajo veliko prtljage. Logistično je težko izvedljivo, da bi šli z vso opremo na avtobus, peš ali s kolesom. Mogoče bi morali za te družine omogočiti parkiranje v bližini ali pa jim ponuditi posebne prevoze, na primer s kombijem.«