Tožilstvo je prepričano, da naj bi Božidar Šoster pri vodenju hotelov Zlatorog (zaprt od leta 2011) in Bohinj storil več kaznivih dejanj. / Foto: arhiv GG

Prisvajal naj bi si gotovino

Na Okrožnem sodišču v Kranju poteka sojenje Božidarju Šosterju, ki mu kranjsko tožilstvo očita storitve več kaznivih dejanj pri vodenju bohinjskih hotelov Zlatorog in Bohinj ter kampa Zlatorog pred slabim desetletjem.

Kranj – Božidar Šoster se na kranjskem okrožnem sodišču brani pred očitki tožilstva, da naj bi pri vodenju hotelov Zlatorog in Bohinj ter kampa Zlatorog pred slabim desetletjem storil več kaznivih dejanj poslovne goljufije, ker naj bi dobaviteljem ne plačeval računov, in zlorabe položaja, ker naj bi si prilaščal denar iz gotovinskega poslovanja hotelov in kampa, ki so bili tedaj v lasti družine Pačnik. Obtoženi očitana kazniva dejanja zanika.

Obtožnica Šosterja bremeni, da naj bi v obdobju 2010–2012 storil enajst poslovnih goljufij, s katerimi naj bi v okviru podjetja Zlatorog Turizem dobavitelje oškodoval za okoli 150 tisoč evrov, in štiri podobne poslovne goljufije v vrednosti 33 tisoč evrov v okviru podjetja Zlatorog Turizmus. Z omenjenima podjetjema je sicer obtoženi upravljal hotela in kamp. Tožilka Vesna Primožič ga obtožuje tudi kaznivega dejanja zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti, ker naj bi si pri vodenju hotelov in kampa prilastil za približno 350 tisoč evrov gotovine.

Na zadnji obravnavi na kranjskem sodišču so zaslišali več nekdanjih zaposlenih v recepcijah hotela in kampa Zlatorog. Vsi so razložili, da je Šoster redno prevzemal ovojnice z dnevnim gotovinskim prometom, kaj je z denarjem storil, pa niso vedeli. »Hodil je večinoma popoldne, ko se je zaključevala blagajna, in vzel kuverto z denarjem, saj je bilo veliko poslovanja z gotovino. V kuverti je bil dnevni promet hotela, ves denar smo dali iz blagajne v kuverto in ga popisali,« je razložil nekdanji receptor v hotelu Zlatorog. V hotelu je bilo gotovinskega prometa od 500 do 1500 evrov na dan, v kampu Zlatorog pa med sezono precej več, nekaj tisoč evrov na dan, je dodal.

Priče so pojasnile tudi, da zaposleni v zadnjih mesecih poslovanja niso prejemali rednih plač, le občasno so dobili po tristo, štiristo evrov v gotovini. »Zadnjih nekaj mesecev sem prejemal plačilo samo v gotovini na roke, za kar sem podpisal blagajniški prejemek, prej pa smo prejemali plačila na račun. V enem mesecu sem tako prejel okoli tristo, štiristo evrov,« je sodnici Nini Prosen povedal nekdanji vzdrževalec v kampu Zlatorog.

Zoper Šosterja na Okrajnem sodišču v Kranju poteka tudi kazenski postopek zaradi domnevne kršitve temeljnih pravic delavcev. Kot smo izvedeli, je bil na prvem sojenju spoznan za krivega, a je sodbo po pritožbi obrambe višje sodišče razveljavilo in zadevo vrnilo prvostopenjskemu sodišču v ponovno obravnavo. V drugo je bil Šoster oproščen vseh očitkov, tožilka Primožičeva pa je že napovedala pritožbo zoper sodbo.

V povezavi z izvajanjem turistične dejavnosti v Bohinju so sicer gorenjski kriminalisti leta 2014 poleg Šosterja zaradi domnevne zlorabe položaja in kršitev pravic delavcev ovadili tudi Jana Pačnika in Boruta Trebšeta, ki sta očitke takoj odločno zavrnila, ob tem pa napovedala, da bosta zaradi domnevnih nepravilnosti tudi sama ovadila Šosterja.

Po nekajletnem propadanju je sicer hotela Zlatorog in Bohinj od Pačnikov lani skupaj z aparthotelom in Ski hotelom Vogel kupil kranjski kriptomilijonar Damian Merlak, ki ima v bohinjskem turizmu resne načrte.