Dvom glede pogodbe ostaja

Računsko sodišče je Občino Bohinj pozvalo, naj ponovno razmisli o nadaljnjih ukrepih glede uveljavljanja ničnosti pogodbe, s katero so priznali solastniški delež na lokalu žene nekdanjega župana.

Nekateri občinski svetniki so zoper nekdanjega župana zaradi aneksa, ki je njegovi ženi omogočil pridobitev deleža v občinskem gostišču, vložili tudi kazensko ovadbo. Vendar je tožilstvo leta 2017 ovadbo zavrglo.

Bohinjska Bistrica – Računsko sodišče je pred časom Občini Bohinj izreklo negativno mnenje za pravilnost poslovanja v letu 2017. Odkrili so namreč več nepravilnosti in od občine zahtevali odpravo le-teh. V ponedeljek je Računsko sodišče objavilo porevizijsko poročilo, iz katerega izhaja, da so ukrepi, ki jih je Občina Bohinj izvedla za odpravo nepravilnosti, zadovoljivi.

V javnosti je najbolj odmevala premoženjska zadeva, ki jo je pod drobnogled vzelo Računsko sodišče in se nanaša na priznanje solastniškega deleža na lokalu žene nekdanjega bohinjskega župana Franca Kramarja. Spomnimo, Franc Kramar ima z ženo že vrsto let v najemu gostinski lokal ob Bohinjskem jezeru, ki je bil v lasti občine. Leta 2013 pa je njegova žena, ki je bila vpisana kot najemnica, postala večinska lastnica lokala. Občinski svet je namreč priznal njena 25-letna vlaganja v lokal, ki naj bi znašala nekaj več kot 120 tisoč evrov. Stvarni vložek so pretvorili v 52,2-odstotni lastniški delež na lokalu. A ko je zadevo pregledalo Računsko sodišče, je ocenilo, da je bil priznani znesek investicijskih vlaganj najemnika določen previsoko in ni odražal dejanske vrednosti nepremičnine. V revizijskem poročilu so Občino Bohinj pozvali k odpravi nepravilnosti in izvedbi popravljalnih ukrepov.

Občina Bohinj je zato pridobila pravno mnenje, iz katerega izhaja, da so preverili možnosti uveljavljanja ničnosti sklenjene pogodbe, a da niso podani ničnostni razlogi oziroma bi o ničnosti lahko govorili le v delu solastninskega deleža, ki presega 50 odstotkov, torej v delu 2,5 odstotka. Zato je pripravljavec mnenja, da je možnost uspeha v morebitni pravdi vprašljiva ter da mora občina pretehtati, ali ji uspeh v pravdi v tem delu prinese tudi ustrezne učinke. Občina je mnenju sledila in sklenila, da tožbe na ugotovitev ničnosti ne bo vložila.

Računsko sodišče je presodilo, da je popravljalni ukrep Občine Bohinj sicer zadovoljiv, še vedno pa meni, da bi Občina morala uveljavljati ničnost pogodbe. Občina je namreč pridobila zgolj eno pravno mnenje, kar pa še ne pomeni, da bi se ta stališča potrdila tudi v drugih postopkih, menijo na Računskem sodišču. Občino Bohinj so zato pozvali, naj ponovno razmisli o nadaljnjih ukrepih glede uveljavljanja ničnosti omenjene pogodbe.