Osumljenci z območja Ljubljane in Domžal so z utajevanjem davkov povzročili za 26 milijonov evrov škode. / Foto: arhiv GG

Z lažmi so se izognili plačilu davkov

Ljubljanski kriminalisti so med drugim stopili na prste tudi osumljencem iz Domžal, ki so z utajo davkov in neupravičenimi gotovinskimi dvigi povzročili za 26 milijonov evrov škode.

Ljubljana, Domžale – Ljub­ljanski kriminalisti so ta teden predstavili rezultate dveh pred kratkim končanih kriminalističnih preiskav sumov utaje davkov, kjer skupna protipravno pridobljena premoženjska korist presega 38 milijonov evrov. Predkazenska postopka sicer med sabo nista povezana, so poudarili.

Eno od preiskav so vodili zoper osumljence z območja Ljubljane in Domžal, ki naj bi se izognili plačilu davčnih obveznosti pri preprodaji odpadnih kovin. V predkazenskem postopku so kriminalisti na specializirano državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper enajst fizičnih oseb s širšega območja Ljubljane in Domžal zaradi utemeljenega suma storitve več kaznivih dejanj davčne zatajitve in zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Po ugotovitvah policije so osumljenci pristojnemu organu dali lažne podatke in se tako kot zakoniti zastopniki gospodarskih družb izognili plačilu predpisanih davčnih obveznosti pri odkupih in prodaji odpadnih kovin. Prav tako so kot odgovorne osebe gospodarskih družb zlorabili svoj položaj glede razpolaganja s tujim premoženjem in s transakcijskih računov gospodarskih družb opravili več neupravičenih gotovinskih dvigov, ki v nadaljevanju niso bili porabljeni za delovanje gospodarske družbe. S svojimi dejanji so povzročili premoženjsko škodo v skupni vrednosti okoli 26 milijonov evrov.

V drugi preiskavi pa so kriminalisti potrdili sume, da so gospodarske družbe iz več evropskih držav fiktivno trgovale z elektronskimi napravami, pri čemer niso plačevale davčnih obveznosti. V to preiskavo je bilo udeleženih več evropskih držav, v Sloveniji pa je bila za potrebe preiskovanja ustanovljena specializirana preiskovalna skupina, v katero so bili poleg specializiranega državnega tožilstva in policije vključeni tudi predstavniki finančne uprave in urada za preprečevanje pranja denarja. Zaradi lažje in hitrejše koordinacije dela med vsemi vpletenimi policijami pa je bila s sodelovanjem Eurojusta ustanovljena tudi skupna preiskovalna skupina.

Preiskava se je nanašala na trgovanje z elektronskimi napravami med več gospodarskimi družbami iz različnih evropskih držav. Skupni znesek izdanih fiktivnih računov za neobstoječe posle gospodarskih družb v vpletenih državah je znašal skoraj 500 milijonov evrov. Osumljene osebe so s svojimi ravnanji oškodovale proračun Slovenije v višini okoli dvanajst milijonov evrov, saj davčne obveznosti niso bile vplačane v proračun. Na specializirano državno tožilstvo je bila zaradi utemeljenega suma storitve 34 kaznivih dejanj davčne zatajitve podana kazenska ovadba zoper sedemnajst fizičnih oseb – tri državljane Italije, šest državljanov Velike Britanije in osem državljanov Slovenije – ter zoper tri slovenske gospodarske družbe.