V vigenjcu Vice so tudi letos pokazali, kako so nekoč ročno kovali žeblje. / Foto: Tina Dokl

Praznovali Kovaški šmaren

V Kropi je bila v soboto ena redkih prireditev to poletje: tradicionalni Kovaški šmaren je na ulice tega starega železarskega mesta privabil tako domačine kot obiskovalce iz bližnjih krajev in turiste.

Kropa – Program prireditve so v zadnjem tednu pred dogodkom ves čas prilagajali trenutnim razmeram. Tako so najprej odpovedali sobotno večerno druženje domačinov na veselici, kmalu za tem pa še petkovo prireditev ob odprtju praznovanja Kovaškega šmarna, na katerem naj bi domača dramska skupina Čofta v kulturnem domu pripravila literarni večer z naslovom Zapleši z menoj.

A ker se Kovaški šmaren načeloma dogaja predvsem na ulicah Krope, je prizadevnim organizatorjem, ki jih vodi tamkajšnje turistično društvo, tradicionalno prireditev vseeno uspelo uspešno izpeljati. Že v četrtek so začeli postavljati peč za taljenje železove rude in oglarsko kopo, zvečer pa z mašo pri Kapelci pripravili uvod v tokratni Kovaški šmaren, praznik kroparskih kovačev; v petek popoldan je bila v tamkajšnjem kulturnem domu delavnica graviranja in cizeliranja.

Osrednje dogajanje je bilo v soboto, program pa zahtevnim razmeram navkljub zelo pester: otroška likovna delavnica, prikaz umetniškega kovanja pred tovarno UKO, dan odprtih vrat Kovaškega muzeja in muzejske hiše Fovšaritnica, prikaz izdelkov mojstrov domačih obrti. Obiskovalci so lahko na ulicah Krope opazovali slikarje, si ob robu vasi ogledali kuhanje oglja in taljenje železove rude ter letos prvič tudi muzejsko zbirko Mežnarija, posvečeno Dermotovemu letu.

Odprt je bil tudi vigenjc Vice, kjer so mojstri obrti pokazali, kako so nekoč ročno kovali žeblje, prireditev pa se je proti večeru zaključila z nastopom Pihalne godbe Vodice. Letos so se posebej izkazali prebivalci tako imenovane gosposke ulice in pripravili svoj program.

Prireditev v obliki, kot jo poznamo danes, v Kropi prirejajo že četrt stoletja, sicer pa Kovaški šmaren Kroparji praznujejo že skoraj tristo let. Dne 2. julija 1729 je bila namreč blagoslovljena cerkev kroparske Matere božje, in to je bil za Kroparje vedno praznik.