Notranji minister Aleš Hojs je prejšnji teden v Tacnu še hvalil strokovnost policije, zdaj ji očita politično motiviranost. / Foto: TIna Dokl

Počivalška preiskovali, Hojs in Travner odstopila

Najprej odstopil Travner, nato še Hojs

V sredo je zaradi hišnih preiskav, ki so jih preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) v zvezi z nabavo zaščitne opreme v boju proti širjenju epidemije covida-19 izvedli na enajstih lokacijah na območju Ljubljane, Celja in Kopra, med drugim tudi pri gospodarskem ministru Zdravku Počivalšku doma in na ministrstvu, odstopil notranji minister Aleš Hojs. Še pred njim je s položaja odstopil tudi generalni direktor policije Anton Travner.

Na policiji so pojasnili, da so preiskave potekale s ciljem utemeljevanja suma storitve kaznivega dejanja zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva, ki se nanaša na sume nepravilnosti pri naročilu in dobavi zaščitne opreme. Pri preiskavah so kriminalisti zasegli več elektronskih naprav in elektronskih podatkov ter listinsko dokumentacijo. Pred­kazenski postopek, ki so ga uvedli po aprila prejeti prijavi, še ni zaključen, usmerja in vodi specializirano državno tožilstvo. »Policija bo tako to preiskavo kot tudi prihodnje izpeljala strokovno, nepristransko in zakonito,« zagotavljajo.

Hojs: politično motivirana preiskava

Notranji minister Aleš Hojs, čigar odstop je predsednik vlade Janez Janša takoj sprejel, s policijo ne deli enakega mnenja glede preiskav, o katerih je bil obveščen v sredo, ko so se že začele. Preiskave je namreč označil za politično motivirane, zato je tudi sprejel politično odgovornost. V odstopno izjavo je zapisal, da kljub kadrovski menjavi na vrhu policije in menjavam, ki jih je do sedaj v policiji izvedel generalni direktor policije, ocenjuje, »da je udbovsko-partijska struktura odločujočega dela policije v navezavi s tožilstvom in sodstvom ta iste provenience tako močno zasidrana v sistem«, da mu ob obstoječi zakonodaji in pristojnostih »ne omogoča učinkovite depolitizacije in sprememb v policiji«. V Policijskem sindikatu Slovenije so Hojsove besede o političnem postopku označili za neutemeljene in ga pozvali k opravičilu. Enako so storili tudi v Društvu kriminalistov Slovenije. »Kot profesionalce nas ne zanima politično dogajanje in politikantstvo in ne dopuščamo, da smo poligon za politična preigravanja,« so navedli. Očitke o politični motiviranosti preiskav je zavrnil tudi direktor NPU Igor Lamberger. Zdaj že nekdanji generalni direktor policije Anton Travner pa preiskav ne komentira, pojasnil je le, da je odstopil iz osebnih razlogov.

Počivalšek ne bo odstopil

Minister Zdravko Počivalšek, ki je bil v sredo do poznega večera v policijskem pridržanju, je sporočil, da zaradi preiskave ne namerava odstopiti, polno podporo za nadaljnje delo ima tudi od premierja Janše. Preiskava Počivalška sicer ni presenetila in je bila po njegovih besedah le posledica vseh dosedanjih pritiskov, političnih manevrov in insinuacij, ki so se pojavljaje v javnosti. Do preiskave ni brezbrižen, s preiskovalci je tvorno sodeloval in predložil vse dokaze, je dejal minister, ki pričakuje, da bodo kriminalisti svoje delo opravili konstruktivno in hitro. »Svojih odločitev, ki sem jih sprejel v času epidemije z namenom preprečevanja človeških žrtev, ne bom opravičeval, jih bom pa zagovarjal kjerkoli in kadarkoli,« je še povedal. Ob tem je spomnil, da je bil cilj vlade zagotoviti dovolj opreme, ki smo jo v Sloveniji v času epidemije nujno potrebovali, ter da so navkljub težkim in izrednim razmeram delovali zakonito in transparentno. Po njegovem mnenju se bo agonija z zaščitno in drugo medicinsko opremo nadaljevala, dokler pristojne institucije ne bodo predstavile svojih ugotovitev. Med preiskovanimi osebami naj bi bila sicer po navedbah medijev tudi nekdanja poslanka Andreja Potočnik iz Tržiča, ki je kot članica Počivalškove projektne skupine operativno sodelovala pri dogovorih z dobavitelji zaščitne opreme.

Janša: obtožbe vlada že argumentirano zavrnila

Premier Janša se je najprej odzval na Twitterju in zapisal, da konkretnega preiskovalnega postopka pri ministru za gospodarstvo ne komentira. Če gre za podobne obtožbe, kot so se pojavljale v interpelaciji nekaterih strank skrajne levice, pa jih je vlada argumentirano zavrnila že v odgovoru nanjo, državni zbor pa jih je prav tako zavrnil s prepričljivo večino, je navedel. Ocenil je, da so pri izboru prioritet NPU, tožilstva in sodstva že dolgo v ospredju politične simpatije in medijski pritiski.

V koaliciji so bili v prvih komentarjih preiskav in odstopov Hojsa in Travnerja precej zadržani. V SMC so dejali, da svojega predsednika Počivalška podpirajo. V opoziciji pa Počivalška in celotno vlado pozivajo k odstopu. Obsojajo tudi besede, ki jih je o policiji izrekel Hojs.