Spominske kovance so v imenu skoraj stotih prejemnikov iz vse Slovenije na slovesnosti v Radovljici prevzeli predstavniki območnih veteranskih organizacij.

Ob obletnici prelomnih dogodkov

Zveza veteranov vojne za Slovenijo je v petek v Radovljici pripravila slovesnost ob trideseti obletnici dogodkov, ki so tlakovali pot odhodu Slovenije iz nekdanje skupne države Jugoslavije. Maja 1990 se je namreč 16 občinskih štabov tedanje Teritorialne obrambe uprlo ukazu jugoslovanske vojske, naj oddajo orožje.

Radovljica – To prelomno obdobje je popisano v spominskem zborniku z naslovom Orožja nismo oddali 1990, ki je izšel prejšnji teden, na slovesnosti pa so predstavnikom 16 občinskih štabov tedanje Teritorialne obrambe, ki maja 1990 niso oddali orožja pod nadzor jugoslovanske armade, podelili 93 spominskih kovancev, ki so jih prevzeli predstavniki občinskih štabov. Spominska kovanca sta prejela tudi Janez Slapar in Peter Zupan, v času izdaje ukaza o premeščanju orožja komandant in namestnik komandanta pokrajinskega štaba Teritorialne obrambe Gorenjske.

Kot so poudarili na prireditvi Teritorialna obramba maja 1990 ni bila razorožena. »Večina orožja slovenske Teritorialne obrambe je bila takrat v objektih Jugoslovanske ljudske armade, a ne vsa. Kljub ukazu 16 poveljnikov občinskih štabov pa tudi 30. razvojna skupina ukaza niso upoštevali. Med 65 občinskimi štabi TO v Sloveniji so bili ti ljudje pogumna manjšina; 23 štabov ni imelo možnosti pokazati poguma, ker je bilo vse orožje v skladiščih JLA. Tako niso bili vsi v istem položaju, okoliščine so bile raznolike. A dejstva so: 16 občinskih štabov je zadržalo 18.236 kosov orožja z več kot 5,2 milijona kosi streliva.«

Slavnostni govornik na prireditvi je bil Mitja Teropšič, poveljnik občinskega štaba TO Brežice.

Spominske kovance je predsednik veteranskega združenja generalmajor Ladislav Lipič podelil tudi Gorenjcem: prejeli so jih Bor Balderman, Darjo Črmelj, Dušan Moštrokol, Anton Rešek in Martin Žugelj iz TO Kranj; Ciril Cenček, Janez Kobentar, Simonka Sajovic, Bojan Šuligoj in posthumno Ciril Tomaž Klinar iz občinskega štaba TO Jesenice; Janez Koselj, Nada Ulčar ter posthumno Zoran Kristan in Marjan Zupan iz TO Radovljica; Boris Bertoncelj, Anton Stritih in pokojni Janez Ude iz TO Tržič ter Janez Slapar in Peter Zupan, člana pokrajinskega štaba Teritorialne obrambe Gorenjska.

Spominski zbornik ob trideseti obletnici neoddaje orožja Teritorialne obrambe je uredila Rina Klinar. »Knjiga vsebuje veliko podatkov o ohranjenem orožju 16 občinskih štabov TO v Sloveniji, med njimi so bili štirje na Gorenjskem, in 30. razvojne skupine 27. zaščitne brigade iz Kočevske Reke. A govori predvsem o ljudeh, ki so se zavedali odgovornosti, a so tvegali. Lahko bi bilo tudi drugače,« pravi Klinarjeva in poudarja, da je nastala v sodelovanju s člani Zveze veteranov vojne za Slovenijo in Zveze policijskih veteranskih društev Sever. »Za ohranjanje izročila neposrednih udeležencev dogajanj v letu 1990 so dragocena pričanja v anketah, delo poveljnikov in drugih pripadnikov TO in milice, ki so neposredno sodelovali in odločilno pripomogli k ohranitvi pomembnega dela orožja TO, upravnih organov za ljudsko obrambo občin in milice pod nadzorom TO in milice in izven nadzora JLA. Knjiga bo tudi gradivo za kasnejše analize zgodovinarjev. Zato je ohraniti spomin na dni, ki so se neizbrisno zapisali v slovensko zgodovino, dolžnost vseh, ki smo bili priča tedanjim dogodkom,« še poudarja Rina Klinar.