Matjaž Berčon, Janez Černe in Gregor Tomše so slovesno »odprli« hotel za žuželke. / Foto: Gorazd Kavčič

Nov hotel za žuželke

Letošnji kresni dan in dan pred dnevom državnosti je bil pred Komunalo Kranj še posebno slovesen, saj so pred upravno stavbo postavili nov ekosistem za žuželke in uredili cvetlični vrt.

Kranj – Nov hotel za žuželke, tako imenovani žužkohotel so izdelali zaposleni Fundacije Vincenca Drakslerja in je v celoti izdelan iz odpadnih in naravnih materialov, umeščen pa je v cvetlični park pred upravno stavbo Komunale Kranj, med parkirišči podjetja in Ulico Mirka Vadnova.

»Želja po ureditvi okolice Komunale Kranj je že nekaj časa čakala na uresničitev, prizadevanje podjetja v smeri trajnostnega razvoja ter povezanosti z lokalno skupnostjo pa so bili pravi povod za uresničitev. Ko smo zasadili rože, se nam je zdelo prav, da jih nekdo tudi opraši. Ker vemo, da so to žuželke, smo se odločili, da jim postavimo primeren dom. Zato je nastal, mislim da prvi ali eden prvih hotelov za žuželke na javnem mestu. Pravijo, da ko bo umrla zadnja čebela, takrat tudi človeka ne bo več na zemlji,« je povedal direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon in dodal, da je odprtje takega hotela sicer simbolično dejanje, ki pa vendarle pomeni, da od besed o spreminjanju sveta prehajajo k dejanjem.

Kranjski podžupan Janez Černe je spomnil, da ima občina Trajnostno urbano strategijo mesta, ki je za sprejemanje ukrepov zelo pomembna. »Tudi tak sicer mini projekt ni namenjen zgolj lepšanju okolice, ampak pripomore tudi k boljšemu okolju. Občina pri vseh svojih projektih to še kako upošteva. Tako bomo kmalu odprli Center trajnostne mobilnosti, ki bo imel zeleno streho. Prav tako bo imel zeleno streho Center za starejše občane, v kratkem bo takšna streha tudi na Osnovni šoli Staneta Žagarja, ki bo hkrati učilnica na prostem. Okoli Brda želimo postaviti tudi novo kolesarsko pot s sprehajalno stezo in drevoredom z besniškimi voščenkami,« je povedal podžupan Černe.

Kot je pojasnil generalni sekretar Fundacije Vincenca Drakslerja Gregor Tomše, je bila izdelava hotela za žuželke zanje prav poseben izziv. Skoraj v celoti je izdelan iz predmetov, ki so bili nekoč sestavni del nečesa drugega. Izrezan je iz konteksta kozolca toplarja, saj je ta oblika zanj značilna. Je plod kreativnosti in pridnih rok zaposlenih, največ kreativnosti in dela pa sta vanj vložila Orest Zagoričnik in Andrej Strupi. »S Komunalo Kranj in Mestno občino Kranj zelo dobro sodelujemo na področju ponovne rabe predmetov, saj zbiranje uporabnih predmetov poteka v Zbirnem centru Zarica. S to dejavnostjo vsako leto zberemo več ton predmetov, ki bi brez našega delovanja končali kot odpadek na deponiji in obremenjevali naravo,« je poudaril Tomše in dodal, da je zanje ta dejavnost še posebno pomembna, saj omogoča usposabljanje in zaposlovanje invalidov in nekdanjih odvisnikov. »Ponovna raba je tudi zelo pomemben del projekta krožnega gospodarstva, ki ga izvaja Mestna občina Kranj. Tudi hotel za žuželke je narejen v kontekstu ponovne rabe. Upam, da se bodo njegovi gostje oziroma prebivalci tukaj dobro počutili,« je še povedal Gregor Tomše.