Med obiskovalci posveta za bolj urejeno mestno jedro je potekala razprava o stalni in začasni mestni opremi. / Foto: Tina Dokl

Za mesto pripravljajo katalog urbane opreme

V avli Mestne občine Kranj je potekal posvet za bolj urejeno mestno jedro, ki so ga organizirali ob pripravi kataloga urbane opreme za območje starega mestnega jedra Kranja.

Kranj – Katalog pripravlja Mestna občina Kranj skupaj z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, Zavodom za turizem Kranj in Ljubljanskim urbanističnim zavodom (LUZ, d. d.). »Povod za izdelavo kataloga je bila priprava odloka o javnih površinah. Obenem bo koristil tudi za pripravo občinskega prostorskega načrta za staro mestno jedro. Trenutni načrt je zastarel, ni več aktualen in je težko izvedljiv v praksi,« so pojasnili predstavniki kranjske občine.

Urbana oprema pomembno prispeva k vtisu urejenosti prostora in jo po besedah Urške Kranjc iz LUZ delimo na stalno in začasno. »Čez dve leti bo minilo štirideset let, odkar je bil sprejet zakonodajni načrt za mestno jedro, tedaj je bilo območje zavarovano in je danes kulturni spomenik. Leta 2008 je bil organiziran natečaj za ureditev tlakov in opreme ter bil izveden leta 2010, a ne v celoti. Izkazalo se je, da je bila najšibkejši člen natečaja ravno oprema,« je povedala Kranjčeva. Katalog bo zato vseboval priporočila ter zahteve za oblikovanje ter umeščanje stalne mestne opreme, kot so klopi, koši za odpadke, stojala za kolesa, svetila, stojnice in podobno. V njem bodo tudi priporočila za začasno opremo, kamor sodi predvsem oprema gostinskih in drugih lokalov na javnih površinah, od miz, stolov, senčnikov in korit. Ker s slednjim podobo mesta soustvarjajo različni ponudniki, predvsem lastniki in najemniki poslovnih prostorov ter stanovalci mesta, jih je kranjska občina povabila na posvet, kjer so želeli pridobiti njihovo mnenje, in jim dala možnost, da ga javno predstavijo.

Kratki predstavitvi priprave kataloga je sledila vodena delavnica, nazadnje pa še razprava o tem, kako velika je potreba po vzpostavitvi tipske opreme, kje se kažejo največje težave, kako uskladiti enotnost videza opreme v skladu z zmožnostmi in potrebami ter na kakšen način bi urejenost, ki si jo v mestnem jedru želijo, lahko vzpostavili v praksi. V Krajevni skupnosti Kranj Center menijo, da podoba urbane opreme postaja vse manj poenotena ter da posamezni posegi niso bili dobro premišljeni in funkcionalni, v določenih primerih pa so bili preprosto nesmiselni ali celo moteči. Dodajajo, da je izdelava celovitega kataloga urbane opreme nujna, če želijo v mestu opustiti prakso parcialnih in enkratnih rešitev, ki silijo v naročanje vedno novih projektov prenavljanja urbane opreme. Katalog bo lahko po njihovem mnenju služil namenu le pod pogojem, da bodo njegove rešitve ustrezale realnim potrebam stanovalcev in poslovnih subjektov v mestnem jedru.