Po svetu je okuženih že več kot deset milijonov ljudi. / Foto: Gorazd Kavčič

Hrvaška ostaja na seznamu varnih držav

Hrvaška za zdaj ostaja na seznamu varnih držav, je odločila vlada. V ponedeljek, 29. junija, je bilo v Sloveniji potrjenih petnajst okužb z novim koronavirusom, med njimi je sedem zdravnikov. Omejitev druženja na petdeset ljudi, razen ustrezno organiziranih prireditev, je začela veljati danes.

Ljubljana – Po zadnjih podatkih je bilo v ponedeljek, 29. junija, v Sloveniji odkritih 15 okužb s koronavirusom, med obolelimi je sedem zdravnikov iz Zdravstvenega doma Adolfa Drolca Maribor, trije med njimi so delali tudi v okviru urgentnega centra UKC Maribor. Epidemiološka preiskava še poteka. Še sedem na novo obolelih oseb je iz Ljubljane, dva pa sta tujca. »Lokalni vir je rahlo višje prisoten, ker so zboleli tudi tisti, ki smo jih dali v karanteno kot tesne rizične kontakte,« je na današnji vladni novinarski konferenci pojasnila Nuška Čakš Jager, dr. med., iz Centra za nalezljive bolezni pri NIJZ. V Sloveniji je bilo do danes opravljenih že čez sto tisoč testov na novi koronavirus, skupaj potrjenih okužb je 1600, med zdravstvenimi delavci jih je zbolelo 317. Po oceni stroke je aktivna 101 okužba.

Nuška Čakš Jager je povedala, da je v svetu okuženih že več kot deset milijonov ljudi, od tega čez 1,5 milijona v Evropi (1,2 milijona v EU). Najbolj prizadete države so Združene države Amerike, Brazilija, narašča število okuženih v Indiji, sledita Rusija in Južna Afrika. V Evropi so glede na kumulativno število smrti najbolj prizadete Velika Britanija, Španija, Italija in Nemčija. V EU je bilo sicer do 29. junija več kot 132 tisoč smrti zaradi koronavirusa.

Primerjava med Slovenijo in Hrvaško, kot jo je ponazorila sodelavka NIJZ: »Štirinajstdnevna kumulativna incidenca deset okuženih na sto tisoč prebivalcev je v Sloveniji 4,85, na Hrvaškem 10,77. Kljub temu moram povedati, da število okuženih na Hrvaškem upada. Štirinajstdnevna kumulativna incidenca je namreč zajela tudi dneve, ko je bilo število na Hrvaškem res visoko. Z ukrepi, ki so jih predstavniki hrvaškega NIJZ predlagali njihovim politikom, naj bi jim trend upadanja števila okuženih uspelo zadržati.«

Uradni vladni govorec Jelko Kacin je pojasnil, da naj bi Hrvaška preklicala nekatere po njegovih navedbah nesprejemljive prakse z odprtimi nočnimi klubi, diskotekami, velikimi zabavami npr. na plaži Zrće na Pagu … »Na podlagi teh zagotovil se je slovenska vlada odločila, da Hrvaške v tem trenutku (še) ne umakne z zelenega seznama varnih držav. Dali smo jim priložnost, da z doslednimi ukrepi zamejijo širjenje koronavirusa in s tem postane zgled še nekaterim drugim državam. Izziv je velik, skupen, čezregionalen,« je poudaril Kacin. Mlade pa je pozval, naj ne improvizirajo in sami organizirajo zabav, kajti treba je ostati previden.

S 30. junijem je začel veljati vladni ukrep prepovedi zbiranja (shodi in prireditve) več kot petdesetih ljudi, tudi vsa zbiranja, ki so prepovedana z drugimi odloki (npr. zbiranje v diskotekah in nočnih klubih), vsa zbiranja (shodi in prireditve) ne glede na število udeležencev, če ni mogoče zagotoviti varnostne razdalje med ljudmi v skladu z navodili NIJZ. Izjema ostajajo ustrezno organizirane javne prireditve, ki lahko še naprej sprejmejo do petsto ljudi (to število ne vključuje nastopajočih), a le pod pogojem, da se lahko zagotovi minimalni stik med ljudmi v skladu s sprejetimi navodili NIJZ, ki so objavljena na njegovih spletnih straneh. Za vsako tako prireditev pa je treba pridobiti odločbo pristojne upravne enote in pozitivno mnenje NIJZ. Globe za kršitve tega odloka se izrekajo v skladu z zakonom, ki ureja nalezljive bolezni. Izvajanje odloka poleg pristojnih inšpekcijskih služb nadzoruje tudi policija v okviru svojih pristojnosti.

Kot je še dejal Jelko Kacin, se na nivoju EU pripravljajo skupna priporočila za seznam t. i. zelenih, rumenih in rdečih držav za prehajanje mej.