V vetrni peči so talivci iz Železnikov talili železovo rudo po postopkih, starih 2500 let. / Foto: Tina Dokl

Noč v znamenju fužinarjev

Na Poletno muzejsko noč so v Fužinarskem naselju Stara Sava na Jesenicah predstavili fužinarsko dejavnost in fužinarje, ki so nekoč krojili usodo mesta in pisali zgodbe življenja na Stari Savi.

Jesenice – Fužinarska noč, kot so dogodek poimenovali v Gornjesavskem muzeju Jesenice, se je začela z odprtjem državne fotografske razstave Človek in kovina v Banketni dvorani v Kolpernu, ki jo je v sodelovanju z muzejem organiziralo Fotografsko društvo Jesenice. Že pred tem so talivci iz Muzejskega društva Železniki postavili vetrno peč, jo prižgali in vse do noči v njej talili železovo rudo. Obiskovalci so si v Muzeju delavske kulture v Kasarni lahko brezplačno ogledali stalno etnološko razstavo o načinu bivanja in življenja delavskih družin s Stare Save.

V okviru akcije Naša industrijska dediščina, naš ponos, ki jo sofinancirata Evropski sklad za regionalni razvoj ter Občina Jesenice, so predstavili dve novi železarski igri Zalaganje plavža in Prižig plavža, ki ju je izdelal domačin Aljoša Žnidar in bosta na trgu ostali trajno. »Po sistemu igre štiri v vrsto lahko prepoznate železarske znake in obenem glavne sestavine plavža. To so železova ruda, kisik, ogljik in apnenec. Na drugi igri gonimo kolo in na ta način prižgemo plavž,« je pojasnila direktorica Gornjesavskega muzeja Jesenice Irena Lačen Benedičič in dodala: »V Gledališču Toneta Čufarja Jesenice so nam izdelali šest kostumov, ki jih tokrat prvič predstavljamo in jih bodo v muzeju uporabljali za personalizirana interpretacijska vodenja. Gre za kostume zakoncev Ane in Viktorja Ruarda, ki je bil zadnji lastnik fužine, kemika Ignaca Heiserja, prve izobražene skrbstvene sestre Angele Boškin, Julija Bucellenia, ki je na Stari Savi dala zgraditi cerkev, ter kostum lika plavžarja.«