Izlova rib iz Dvojnega jezera se bodo lotili tudi z mrežami, kot je ta na fotografiji.

Iz jezera bodo odstranili ribe

V okviru projekta VrH Julijcev za izboljšanje vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku (TNP) bodo v drugi polovici junija začeli izvajati izlov rib iz Dvojnega jezera, s čimer bodo izboljšali njegovo stanje.

Bled – Visokogorska jezera so zelo občutljivi in ranljivi življenjski prostori, zato se je z vnosom rib vanje porušilo naravno ravnovesje že tako občutljivega ekosistema in povzročilo, da so se vodne rastline nekontrolirano razmnožile, opozarjajo v javnem zavodu TNP. V okviru projekta VrH Julijcev so si zato za enega izmed pomembnejših ciljev zastavili izboljšanje stanja Dvojnega jezera, obenem pa se bodo posvetili ozaveščanju o tujerodnih vrstah.

Ribe je v Dvojno jezero vnesel človek, saj nobeno od visokogorskih jezer z ribami ni bilo poseljeno po naravni poti. Zato bodo v drugi polovici junija začeli izlov rib, lotili se bodo tudi odstranjevanja alg, je pojasnil Tomaž Kralj iz javnega zavoda TNP. Zaradi rib se je namreč povečal tudi vnos hranil v jezero, kar je prav tako porušilo naravno ravnovesje in povzročilo razraščanje alg. V poletni sezoni bodo po Kraljevih besedah s prostovoljnimi nadzorniki povečali tudi nadzor nad nepravilnimi ravnanji obiskovalcev, med katerimi izstopa predvsem kopanje v jezeru. Na stanje jezera negativno vplivajo še odpadne vode iz koče ob Dvojnem jezeru, zato bodo po besedah Dušana Prašnikarja iz Planinske zveze Slovenije poskrbeli za optimizacijo in nadgradnjo obstoječega sistema čiščenja odpadne vode. Za ozaveščanje obiskovalcev Dvojnega jezera pa bodo vzpostavili informacijski kotiček v Koči pri Triglavskih jezerih in informacijske table ob jezeru, ozaveščanju je namenjen tudi dokumentarno-izobraževalni film.

Za izlov rib bodo poskrbeli v Zavodu za ribištvo Slovenije. Po besedah Mihe Ivanca so bile leta 1991 v jezero naseljene jezerske zlatovčice, pred nekaj leti pa so bili vneseni še pisanci, domnevno kot vaba za zlatovčice. »Ribe smo iz Dvojnega jezera v preteklosti že poskušali izloviti, in sicer v letih 1999 in 2000, izlovi pa zaradi pomanjkanja finančnih sredstev niso bili izpeljani do konca.« V okviru projekta VrH Julijcev zdaj načrtujejo izlov v več fazah. Letos poleti se bodo posvetili intenzivnemu izlovu pisanca, v prihodnjih dveh letih pa še jezerske zlatovčice. Izlov bodo izvajali z ribjimi pastmi, mrežami in elektriko. Izboljšanje stanja Dvojnega jezera je le del 3,7 milijona evrov vrednega projekta VrH Julijcev, a je prepoznan kot eden prednostnih in najtežjih ciljev, je pojasnil Andrej Arih iz javnega zavoda TNP. Projekt sicer sestavlja osem vsebinskih sklopov, povezuje pa devet partnerjev, pri čemer javni zavod TNP nastopa kot vodilni partner.

S tujerodnimi vrstami v parku se sicer v javnem zavodu TNP ukvarjajo že več let, je opozorila Tanja Menegalija. Na območju parka so tako opredelili 23 tujerodnih vrst na skoraj 1700 lokacijah, pri čemer so samo lani odkrili tristo novih lokacij. Zaradi podnebnih sprememb in spremenjene rabe prostora po njenih besedah obstaja bojazen, da bodo na to območje prišle še nove tujerodne vrste. Veliko pozornosti namenijo njihovemu odstranjevanju, kar pa je izredno težavno in dolgotrajno. »Zato je pomembno prepoznavanje tujerodnih vrst in ozaveščanje ter hitro ukrepanje za preprečevanje njihovega širjenja.«