Utrinek s pokoronskega »krsta«, ko je Prešernovo gledališče z monodramo Večja od vseh spet odprlo svoja vrata obiskovalcem. / Foto: arhiv Prešernovega gledališča

Gledališče je v mestu

Z junijem je Prešernovo gledališče spet odprlo svoja vrata. Zadnje abonmajske predstave, vaje za novo predstavo in načrti za novo sezono ...

Kranj – Če so gledališča v preteklih letih z zadnjimi ponovitvami predstav v juniju običajno zaključevala aktualno sezono, je letošnji junij zaradi pandemije in ukrepov ob njej – ti so za dva meseca in pol prinesli zaprtje dvoran – na neki način v znamenju novega začetka. Tudi v Prešernovem gledališču v Kranju.

Pretekli konec tedna si je bilo tako že moč ogledati ponovitve monodrame Roka Vilčnika – rokgreja Večja od vseh z odlično Vesno Slapar, predstava pa bo ta mesec na sporedu še petkrat – tako za imetnike abonmajev kot za izven, in sicer vsak večer od 10. do 13. junija ter 17. junija. Gromki aplavzi in spodbudni komentarji gledalcev so na moč zgovorni. »Lepo je doživeti hvaležnost ljudi, da lahko spet pridejo v gledališče, pa čeprav morajo zaradi predpisanih ukrepov marsikaj sprejeti. Pika je navihana in navdušuje tudi v takih pogojih,« je ob tem zapisala direktorica gledališča Mirjam Drnovšček. »Sreča v nastali situaciji je, da gre za monodramo in jo lahko v teh pogojih igramo v naši dvorani, kamor po veljavnih priporočilih NIJZ lahko gre nekaj več kot petdeset gledalcev.« Slaparjeva je na odru sama, zato predstavo lahko igra tudi brez maske.

Naslednji mesec, 10. in 11. julija, bodo v poletnem avditoriju Khislstein odigrali še zadnji dve abonmajski ponovitvi predstave Dr. Prešeren avtorice in režiserke Nede R. Bric. »Računamo, da si bo posamezno predstavo, rečeno čez palec, lahko ogledalo okrog dvesto gledalcev. Režiserka bo predstavo prilagodila tako, da bodo igralci vseskozi poskušali vzdrževati medsebojno distanco meter in pol. Tako bi naš ''dolg'' iztekajoče se sezone ostal samo še Škofjeloški pasijon, ki smo ga z Jernejem Lorencijem pripravljali za uvodno predstavo jubilejnega Tedna slovenske drame,« pojasnjuje Drnovščkova v upanju, da se bodo ukrepi še nekoliko sprostili in bodo igro lahko najprej prvi konec tedna septembra uprizorili pri koproducentu na Ptuju na vrtu Minoritskega samostana, drugi konec tedna septembra pa še v Kranju v Letnem gledališču Khiselstein.

Z junijem so igralci z režiserko Matejo Kokol že začeli valje za prvo predstavo nove sezone, dramo Naše skladišče avtorice Tjaše Mislej, ki je za besedilo prejela letošnjo nagrado Slavka Gruma, celotni repertoar prihodnje sezone pa bodo razgrnili v septembru. Sogovornica upa, da bo do takrat znan rebalans proračuna in da se ne bo treba odpovedati še kakšni načrtovani predstavi. Seveda si želijo, da bi do jeseni ukrep priporočene razdalje med igralci prenehal veljati in bodo s tem nastali pogoji tudi za izvedbo že omenjenega Škofjeloškega pasijona.

Kdaj bodo izpeljali odpovedani petdeseti Teden slovenske drame? »Njegovo izvedbo načrtujemo v prvi polovici novembra, seveda ne v obsegu, kot je bil načrtovan, upam pa, da bomo izvedli vsaj tekmovalni del predstav ter nekaj dogodkov iz spremljevalnega programa. Seveda pa je vse odvisno od tega, v katero smer se bo obrnil covid-19,« je kljub nepredvidljivosti virusa optimistična Drnovščkova. Bodo pa 20. junija na Poletno muzejsko noč slavnostno odprli pregledno razstavo Dogodek je tu – dogodek imate v mestu!, ki so jo v sklopu petdesetega Tedna slovenske drame pripravili v sodelovanju z Gorenjskim muzejem, SLOGI-jem ter Radiem Slovenija – programom Ars in je za obiskovalce že odprta v gradu Khislstein. Dogodek bodo prvič v živo pospremile tudi uprizoritve Monologov s kavča, ki so v času karantene zaživele na spletu.

Ponovno je odprta tudi blagajna gledališča, kjer se vsi kupci vstopnic za predstave petdesetega Tedna slovenske drame lahko dogovorijo za vračilo denarja, enako velja tudi za abonente, ki so v abonmaju imeli gostujoče uprizoritve.