Za študente znova na voljo več dela

Ponudba študentskega dela znova narašča, a je vseeno nekajkrat manjša kot v enakem obdobju lani.

Kranj – Z rahljanjem vladnih ukrepov za zajezitev koronavirusa se je začela povečevati tudi ponudba študentskega dela. Iz e-Študentskega servisa so sporočili, da je del za študente iz tedna v teden več, trenutno jih je na voljo okoli 850. »Dela, ki jih delodajalci nudijo, so povezana z odpravo ukrepov, zato je trenutno več ponudbe za delo v gostinstvu, še vedno v trgovinah, za razvoz hrane pa tudi ostalih del, kot npr. delo v klicnih centrih, administraciji, delo za računalnikom. Največ študentov trenutno opravlja fizična dela, dela v prodaji in administrativna dela,« je razložila Saša Praček iz e-Študentskega servisa.

Kot ugotavlja, so se urne postavke dvignile za okoli deset odstotkov; povprečna urna postavka je trenutno malo nad šestimi evri bruto. Najbolje so plačana dela, pri katerih zahtevajo predhodne izkušnje in znanja, pridobljena s šolanjem oz. opravljanjem takšnega dela v preteklosti. Ko govorimo o boljših urnih postavkah, so mišljeni zneski od 6,5 pa vse do 13 evrov bruto na uro.

Lani so tak čas imeli objavljenih okoli 3500 del. Kljub naraščanju ponudbe je po mnenju Saše Praček težko oz. praktično nemogoče pričakovati, da bo takšna kot lani. »Manj bo možno izbirati, še vedno pa se bo dalo najti delo.« Mladim svetujejo, da se glede možnosti opravljanja dela pozanimajo tudi pri svojih starših, prijateljih in znancih, saj vsa niso vedno objavljena.

Sedemdeset odstotkov vseh, ki delajo preko študentskega servisa, opravlja dela v poletnem času, je razložila Saša Praček. Dijaki imajo sicer priložnost pridobiti prve delovne izkušnje po dopolnjenem 15. letu. »Po naših statistikah jih večina dela pri 19 letih, v povprečju zaslužijo 180 evrov na mesec.«

V času epidemije je sicer zaradi zapiranja velikega dela gospodarstva ponudba študentskega dela po besedah Saše Praček padla čez noč. »Od 2500 del, ki smo jih imeli objavljenih pred karanteno, je v dobrem tednu ponudba padla na 400. Še vedno pa je večina študentov zadržala delo v podjetjih, kjer so delo že opravljali. Določena podjetja, v katerih je bilo to možno, so tudi študentom organizirala delo od doma. Iskali smo študente za varstvo otrok, dostavo živil ranljivejšim skupinam, večje povpraševanje je bilo pri trgovcih.« Kasneje se je pojavila tudi potreba po pomoči v kmetijstvu zaradi izpada tujih delavcev, precej je poskočila tudi ponudba del v trgovinah ter del, povezanih s programiranjem, digitalizacijo in dostavo.