Za oddajo zbirnih vlog še dva tedna

Gorenjski kmetje so v okviru letošnje subvencijske kampanje, ki je podaljšana do 15. junija, v zamudnem roku pa do 10. julija, doslej oddali skoraj tri tisoč zbirnih vlog za neposredna plačila.

Kranj – Čez dva tedna se bo iztekel redni rok za oddajo zbirnih vlog za kmetijska plačila, ki so ga zaradi epidemije s 6. maja podaljšali na 15. junij, zamudni rok pa so zamaknili na 10. julij. Vodja oddelka za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj Tomaž Cör pravi, da so z dosedanjim potekom elektronskega izpolnjevanja in oddajanja vlog zadovoljni, pa čeprav zaradi izvajanja preventivnih ukrepov za zajezitev covida-19 poteka malce počasneje. »Na Gorenjskem je bilo doslej zaključenih 2980 vlog, pričakujemo pa jih okoli 3750. Če bomo nadaljevali s takim tempom, bomo vse vloge pravočasno oddali,« je napovedal Cör.

Izpolnjevanje vlog, ki je potekalo od 24. februarja, je po razglasitvi epidemije zastalo. »Večina terenskih svetovalcev, ki se ukvarjajo s subvencijsko kampanjo, je v drugi polovici marca koristila lanski dopust, z aprilom pa smo jih poslali na čakanje. Nato smo 12. aprila začeli s poskusnim izpolnjevanjem vlog na daljavo, in sicer za manjše kmetije, ki vlagajo zbirno vlogo le za travinje. Nekaj vlog smo na ta način pripravili vnaprej, pred oddajo pa smo le še pridobili kmetovo pooblastilo in zadevo rešili v petih minutah. To nam je precej olajšalo delo po 28. aprilu, ko smo znova začeli delati na polno in stranke sprejemati v pisarnah.«

Izpolnjevanje in oddajanje vlog poteka na dvanajstih lokacijah kmetijskih svetovalnih služb, za obisk se je treba predhodno naročiti. Stranke naročajo na dlje časa, da ne prihaja do srečevanj in čakanj v čakalnici. »Prav tako je pisarne treba zračiti, razkuževati površine. Svetovalce smo opremili z zaščitnimi sredstvi, namestili smo tudi pleksi stekla, seveda pa se morajo samozaščitno obnašati tudi stranke. Kljub preklicu epidemije jih prosimo, naj imajo s seboj zaščitne maske, saj so prostori majhni.« Pred ponovnim odprtjem služb so pričakovali nekaj težav, a kot ugotavlja Cör, so se svetovalci na nove razmere dobro privadili in delo kljub vsemu poteka dokaj hitro. Prav tako opaža, da imajo zaradi podaljšanja kampanje manj težav pri kmetih, ki uveljavljajo subvencije za vrtnine ali druge posevke, saj v tem času že točno vedo, kaj bodo sejali, medtem ko so ob prejšnjih kampanjah s to odločitvijo čakali, dokler niso vedeli, kakšne bodo vremenske razmere.

Pred izpolnjevanjem so organizirali dvajset izobraževanj, na katerih so vlagatelje poučili o izpolnjevanju in oddajanju zbirnih vlog. »Razdelili smo jim gradivo v zvezi s kampanjo, jih opozorili, da morajo imeti urejene GERK-e (grafične enote rabe kmetijskih zemljišč), sicer morajo prej na upravno enoto, in jim povedali, na kaj morajo paziti, da je izpolnjevanje vloge hitrejše in lažje.« Letos sicer ni večjih novosti, saj poteka zadnje leto programskega obdobja 2014–2020.

Vlagatelji sicer lahko vlogo oddajo tudi sami preko spleta, a se tega po podatkih Cöra loti le nekaj sto od 56 tisoč upravičencev v Sloveniji. »Potrebno je določeno strokovno znanje, zato večina kmetov izpolnjevanje vloge raje zaupa nam, s čimer so bolj gotovi, da bodo sredstva, ki jim pripadajo, tudi dobili.«

Vsako leto je tudi nekaj kmetov, ki vlogo oddajo v zamudnem roku, a jim za vsak dan zamude odtegnejo en odstotek neposrednih plačil. »Nekateri namenoma zamudijo za kakšen dan, da se izognejo gneči ob koncu izpolnjevanja v rednem roku, so pa tudi takšni, ki jih moramo mi opomniti na oddajo vloge, kar mi ni razumljivo, saj gre za njihov denar,« je še razložil.