Osnovna tema drugega Ex tempora Kranj so bile zgodovinske in etnološke znamenitosti mesta Kranj, podtema pa tudi arhitekturne posebnosti mesta. Na fotografiji je akademski slikar Franc Bešter med ustvarjanjem.

Stari Kranj skozi oči slikarja

Konec tedna se je na ulicah, trgih, v bolj ali manj skritih kotičkih Kranja zgodil drugi Ex tempore Kranj – Zgodovinsko mesto 2020. Kot že njegov naslov pove, je bila osnovna tema tokratnega ekstempora upodobitev zgodovinskih in etnoloških znamenitosti mesta.

Kranj – Letošnji Ex tempore Kranj je v sodelovanju z Mestno občino Kranj, Gorenjskim muzejem in Zavodom za turizem in kulturo Kranj organiziralo Kulturno društvo likovnikov Kranj.

Rajko Bogataj, predsednik društva, pove, da so prvi ekstempore lani organizirali ravno tako v maju. Udeležilo se ga je dvajset slikarjev iz vse Slovenije. Tudi letos je bil odziv dober. Ekstempore je trajal tri dni: od petka, 29. maja, ko so v jutranjih urah v Avli Mestne občine (MO) Kranj predvsem ljubiteljski slikarji, čeprav so se med njimi našli tudi tisti z akademskim naslovom, žigosali svoja platna, do nedelje, 31. maja 2020. Osnovna tema so bile zgodovinske in etnološke znamenitosti mesta Kranj, podtema pa tudi arhitekturne posebnosti mesta. Dovoljene so bile vse tehnike, ki so bile izvedljive v treh dneh. Razstavljena dela, narejena na ekstemporu, ki jih je ocenila in izbrala strokovna žirija, v kateri sta bila umetnostni zgodovinar in kritik ddr. Damir Globočnik in kustosinja ter likovna kritičarka Petra Vencelj, bodo na ogled v Galeriji MO Kranj do 27. junija 2020. Vsi sodelujoči na ekstemporu so dobili priznanja, trije najboljši med njimi pa so prejeli celo denarne nagrade.

Najprej pa so se lahko udeleženci ekstempora po želji (in velika večina se je za to odločila) sprehodili skozi Kranj. Razkazala jim ga je Petra Vencelj, a tokrat v vlogi turistične vodnice. »Prešernov gaj, kanjon Kokre, kjer se najdejo lepi motivi, ki so v zgodovini že navdihnili številne slovenske slikarje, mestno jedro, arhitektura, dvorišča mesta, kranjska cerkev, grad Khislstein ...« našteva Vencljeva.

Nadaljnji potek dogodkov pa si je vsak udeleženec kreiral sam – z odločitvijo, kaj bo slikal in kje v mestu. Tako si je Besničan, torej skoraj domačin, akademski slikar Franc Bešter izbral bolj skriti kotiček na Sejmišču, kjer ga je nagovoril stari del arhitekture; mikala sta ga tudi Pungert in kakšen slikarski motiv od tam. Pravi, da se nerad odloča za stvari, ki pritegnejo večino, vedno najde kaj posebnega, kaj takega, kar je bolj skrito očem. Razloži pa nam še, da sam motiv konec koncev že ni tako važen, bolj je pomembno, koliko slikar v svoje delo vloži sebe, svoje energije, ga prevzame ustvarjalni trenutek.

Slovesno odprtje razstave drugega Ex tempora Kranj Zgodovinsko mesto bo v torek, 16. junija 2020, ob 17. uri v Galeriji MO Kranj.