Prejemnica Vurnikove nagrade Nika Curk (druga z leve) v družbi radovljiškega župana Cirila Globočnika, direktorice Centra arhitekture Barbare Viki Šubic in predsednika sveta KS Radovljica Andreja Golčmana. / Foto: Tina Dokl

Začenjajo se Vurnikovi dnevi

Na dan obletnice rojstva arhitekta Ivana Vurnika, ko obeležujejo tudi radovljiški krajevni praznik, in v naslednjih dneh se bo zvrstilo kar nekaj dogodkov, ki jih tudi letos organizirata Center arhitekture Slovenije in Krajevna skupnost Radovljica.

Radovljica – V ponedeljek so se v Radovljici začeli letošnji Vurnikovi dnevi, posvečeni 1. junija 1884 rojenemu radovljiškemu rojaku arhitektu Ivanu Vurniku. Zaradi trenutnih razmer del prireditev večinoma poteka na internetu; tako so včeraj na Facebooku na strani Centra arhitekture Slovenije najprej pripravili internetno odprtje Vurnikovih dni 2020, sledila je (internetna) slavnostna podelitev Vurnikove študentske nagrade. Letos jo je prejela Ljubljančanka Nika Curk, Vurnikovi študentski priznanji pa Sebastjan Cvelbar in Eva Pavlič.

Na poziv za Vurnikovo študentsko nagrado se je letos prijavilo deset kandidatov z deli, ki jih sestavljata osebna mapa in avtorski esej, je pojasnila Barbara Viki Šubic, direktorica Centra arhitekture Slovenije. Ocenila jih je žirija, v kateri so bili arhitekt in kritik Andrej Strehovec, arhitekt Rok Plohl ter hrvaška arhitektka izr. prof. Mia Roth Čerina. Kot pravijo, Vurnikove nagrade razumejo kot poziv študentom, da se preizkusijo v prikazu celostnega ustvarjalnega arhitekturnega opusa, ki je nadgrajen s pisnim esejem. Pri tem poudarjajo, da se na ta način ustvarjata tako prispevek k razvoju posameznika kot tudi strokovni prispevek: »Vse združeno pod imenom izjemne večplastne in celostne arhitekturne osebnosti Ivana Vurnika.«

Kot so pojasnili, je prejemnica Vurnikove študentske nagrade v svojem delu obravnavala ljubljanske Križanke. »Tema odpira razpravo o javnem in privatnem prostoru oz. o pomembnosti upravljanja poljavnega prostora ter s tem naslavlja eno bistvenih tem kulturnega razvoja in ohranjanja kulturnih vrednot, katerih sestavni del je arhitektura. V kompleksno strukturiranem, a vendarle gladko berljivem eseju je jasno ubesedena problematika določenega omejevanja dostopa do ljubljanskih Križank ter tako predstavljena odtegnitev dela izjemno kakovostnega poljavnega prostora,« so med drugim zapisali v obrazložitev.

Jutri bo ob 19. uri še razglasitev zmagovalcev in spletno odprtje razstave študentskega natečaja Idejna in grafična zasnova Vurnikove poti po Radovljici, v sredo pa razglasitev zmagovalcev in spletna razstava Vurnikovega fotografskega natečaja. Prispeli predlogi vseh natečajev bodo v Radovljiški graščini in v galeriji Šivčeva hiša na ogled ves junij, sicer pa tudi na spletni in FB-strani Centra arhitekture Slovenije, je pojasnila Barbara Šubic, direktorica centra.