Do nadaljnjega morajo stranke počakati pred sodno stavbo, vanjo pa vstopajo le na poziv varnostnika ali pristojne sodne osebe. / Foto: Gorazd Kavčič

Na sodiščih pomanjkanje primerno velikih dvoran

Težave s pomanjkanjem primerno velikih sodnih dvoran, ki jih narekuje zagotavljanje predpisane varnostne razdalje, bo gorenjskim sodiščem še uspelo reševati z medsebojnim usklajevanjem sodnic in sodnikov. Če se bo ukrep zavlekel v jesen, pa bodo morali dvorane tudi najemati.

Kranj – S koncem epidemije covida-19 so včeraj tudi sodišča začela delovati v polnem obsegu. Pred tem so namreč vse od 16. marca opravljala naroke in odločala samo v nujnih zadevah. Z »normalizacijo« poslovanja sodišč pa so ta postavljena pred nov problem, na katerega je že pred časom opozoril tudi predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič. Namreč, da vsa sodišča zaradi nadaljnjega upoštevanja varnostnih ukrepov za preprečitev širjenja okužbe covida-19, predvsem zagotavljanja minimalne varnostne razdalje, ne bodo mogla zagotavljati primernih dvoran za izvedbo narokov, na katerih je prisotnih večje število strank, kar velja zlasti za obravnave v kazenskih in družinskih zadevah. Pomanjkanje primernih sodnih dvoran pesti tudi gorenjska sodišča, je potrdila predsednica Okrožnega sodišča v Kranju Janja Roblek.

Jeseni tudi najem večjih prostorov

»Tudi na sodnem okrožju Kranj se soočamo s pomanjkanjem primerno velikih sodnih dvoran. Trenutno nam bo sicer z medsebojnim usklajevanjem uspelo izvesti vse obravnave in naroke, seveda ob upoštevanju predpisane razdalje 1,5 metra s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje, se bo pa poleti ali v začetku jeseni, če bodo ti zdravstveni ukrepi še veljali, pojavil problem zagotavljanja primernih dvoran tudi na našem sodnem okrožju. Zato smo že v stiku z ministrstvom za pravosodje, ki je po zakonu o sodiščih pristojno in dolžno zagotoviti sodiščem primerne prostore za njihovo delovanje,« je razložila Roblekova. Kot je dodala, bodo morali s posredovanjem ministrstva za nekaj obravnav najeti večje prostore, kje bodo ti prostori, pa v tem trenutku še ni znano.

Navodila za stranke sodišč sicer ostajajo enaka, kot so veljala doslej, torej od razglasitve epidemije koronavirusa. Sodišča zato vabljenim strankam hkrati z vabili pošiljajo tudi obvestilo o protokolu poslovanja sodišč, v katerih jih opozarjajo na dolžno ravnanje, enako pa velja tudi za nevabljene stranke. Tu Roblekova predvsem poudarja, da je vstop v sodne stavbe dovoljen le zdravim osebam, zato varnostna služba ob prihodu na sodišče vsakogar povpraša o zdravstvenem stanju in osebam, ki kažejo akutne znake bolezni dihal, vstopa ne dovoli. »Preizkus je možen tudi s pomočjo tehničnih sredstev – merjenje temperature, pojasnjuje Roblekova.

»Čakalnica« pred sodno stavbo

Vse stranke oziroma udeleženci v postopkih vstopajo v sodne zgradbe skozi glavni vhod. Stranke same v sodno stavbo ne vstopajo, temveč počakajo pred sodno stavbo, vhodna vrata odpira le varnostnik in stranke vstopijo v sodno stavbo na poziv varnostnika ali pristojne sodne osebe. V sodno stavbo vstopajo na poziv posamično v razmiku najmanj 1,5 metra. Vse stranke morajo ob vstopu in ves čas zadrževanja v sodni stavbi spoštovati minimalno medsebojno razdaljo, uporabljati zaščitno masko, ki pokrije nos in usta, priskrbeti pa so jo dolžne same. Ob vstopu je obvezno tudi razkuževanje rok.

»Razen pred razpravno dvorano gibanje po sodni stavbi ni dovoljeno. Tudi v razpravni dvorani so vsi dolžni uporabljati zaščitno masko in razkužilno sredstvo za razkuževanje rok. V vseh obravnavnih dvoranah je označeno, na katerih mestih lahko sedijo udeleženci sodnih postopkov, da je zagotovljena predpisana razdalja,« pojasnjuje Roblekova.

Nevabljene stranke le med uradnimi urami

Od včeraj lahko na sodišče, vendar le v času uradnih ur, vstopajo tudi nevabljene stranke in njihovi pooblaščenci, brez predhodne najave na objavljene e-naslove ali telefonske številke sodišč. Kljub temu pa tako stranke kot njihove pooblaščence in druge osebe prosijo, da se za vpogled v sodni spis ali za pridobitev potrdila predhodno najavijo v času uradnih ur sodnih pisarn po e-pošti ali telefonu, da ne bi po nepotrebnem prihajalo do čakanja pred sodnimi zgradbami, saj glede na prostorske zmožnosti več kot ena oseba na enem vpisniku hkrati ne more biti navzoča, še dodaja Roblekova.