Jezero so očistili za pol tone smeti. / Foto: Gorazd Kavčič

Jezero spet lažje »zadihalo«

Na Bledu so minulo soboto izvedli tradicionalno, že 27. akcijo čiščenja dna in obrežja Blejskega jezera. Količina odpadkov v jezeru se sicer zmanjšuje, a še vedno so jih nabrali za več kot pol tone.

Bled – Čistilno akcijo je tudi letos pripravilo Društvo za podvodne dejavnosti Bled (DPD Bled) pod okriljem Slovenske potapljaške zveze in v sodelovanju z Ribiško družino Bled, Občino Bled in Infrastrukturo Bled. V okviru svojega družbeno odgovornega projekta Razmišljaj EKOlogično so akcijo drugič zapored podprli tudi v podjetju SPAR Slovenija. Po besedah predstavnika organizatorja Marka Gajića so tokrat iz jezera odstranili za okrog pol tone odpadkov, med katerimi se še vedno najdejo gradbeni material, pločevinke, steklenice in plastenke ter celo akumulatorji in baterije. Čistilna akcija pa vedno predstavlja še dodatno priložnost za odstranjevanje invazivne tujerodne školjke potujoče trikotničarke.

Akcijo so letos zaradi razmer v povezavi z boleznijo covid-19 pripravili v nekoliko okrnjenem obsegu, kljub temu pa se je v soboto na Bledu zbralo okrog sedemdeset potapljačev, ki so čistili jezero. »Zaradi epidemije tokrat nismo pošiljali vabil prijateljskim potapljaškim društvom, ampak smo akcijo pripravili predvsem v okviru našega društva, že po tradiciji pa so se nam pridružili tudi člani potapljaškega kluba Pro Dive iz Maribora,« je razložil predsednik DPD Bled Janez Andrejc. Po njegovih besedah je smeti v jezeru iz leta v leto manj, kljub temu pa so vedno znova presenečeni, kaj vse se čez leto nabere v njem. »Tako bo tudi po letošnji akciji jezero spet malo lažje 'zadihalo',« je poudaril Andrejc in dodal, da so se ob tej priložnosti posvetili tudi odstranjevanju tujerodne potujoče trikotničarke. »Jezero sicer sproti sistematično pregledujemo in školjko redno odstranjujemo, saj je to nujno, če jo želimo obdržati pod nadzorom.« Razmere za potapljanje tokrat niso bile najboljše, je še pojasnil Andrejc, saj je bilo v vodi veliko cvetnega prahu, kar je poslabšalo vidljivost. Prostovoljcem, ki so čistili jezero, se je letos pridružil tudi slovenski igralec in televizijski voditelj Nik Škrlec, ki je tudi strasten potapljač, je pojasnil in priznal, da je bilo to eno njegovih prvih potapljanj z jeklenko. »Potop v jezeru je zabavna izkušnja, seveda če imaš ob sebi ljudi, ki vedo, kaj delajo.« Poudaril je še, da mu je bilo v čast, da so ga povabili zraven. »Pomembno je širiti zavest, da je naravo treba ohranjati in skrbeti zanjo.«

Župana Janeza Fajfarja veseli, da se količina smeti v jezeru zmanjšuje. »Skupni interes nas vseh je, da je jezero čisto,« je poudaril in dodal, da je tudi vlada dokazala, da ji ni vseeno, kaj se dogaja z jezerom. Jezero se je zaradi intenzivnega cvetenja alg konec lanskega leta obarvalo rdeče. Alge so ta čas sicer potonile v globino in je jezero vsaj na videz lepše, kljub temu pa iščejo trajne rešitve. »V tem tednu se bomo sestali s sedmimi ponudniki, ki bodo predstavili svoje predloge za rešitev teh težav, odločitev pa bomo sprejeli v sodelovanju s strokovnjaki,« je napovedal župan.