Odprtje šol razdelilo javnost

Prve ocene odprtja šol in vrtcev z vsemi pravili, ki so ob tem stopila v veljavo, razdvajajo javnost, je pokazala raziskava #Novanormalnost, ki jo v času epidemije vsakotedensko opravlja družba Valicon.

Ljubljana – V raziskavi, ki so jo predstavili pretekli teden, je kar 45 odstotkov vprašanih menilo, da način odprtja vrtcev in šol ni pravi, da je preveč omejujoč. Pri tem ni razlike glede na to, ali gre za osebe iz gospodinjstev, v katerih imajo otroke v tej starosti, torej do 15 let, ali ne. Na drugi strani jih 14 odstotkov meni, da je odprtje preveč tvegano ter da bi morale šole in vrtci ostati zaprti še nekaj časa.

Dobra četrtina oziroma 27 odstotkov vprašanih meni, da gre pri sedanjem načinu odpiranja vrtcev in šol za nepotreben eksperiment in da bi morali v šolo in vrtce vsi, tako kot pred epidemijo. Dodatnih 17 odstotkov jih meni, da so pravila pretirana in da bi se verjetno v šole in vrtce lahko vrnili vsi naenkrat. Med tistimi, ki imajo šoloobvezne otroke, je odstotek teh, ki menijo, da bi se morali v šole in vrtce vrniti vsi, nekoliko višji, a razlika ni statistično značilna, pojasnjujejo v družbi Valicon. Obstoječo rešitev podpira dobra četrtina vprašanih, 14 odstotkov pa jih meni, da je rešitev sicer prestroga, a da je tako vsekakor bolje, kot da šol in vrtcev sploh ne bi odprli, zato rešitev podpirajo. Podporo sedanjemu načinu vrtcev in šol torej izražata dobri dve petini vprašanih, tudi v tem primeru rahlo več iz gospodinjstev z otroki, a tudi tu ta razlika ni statistično značilna. »Odprtje šol in vrtcev torej razdvaja javnost, a ne v odnosu starši oziroma skrbniki in ostali, temveč zelo verjetno glede na splošno zaskrbljenost glede širjenja virusa,« so sklenili v družbi Valicon.