Epidemiološka slika v Sloveniji je še naprej ugodna, pozornost pa bo potrebna tudi v prihodnje. / Foto: Gorazd Kavčič

Štiri dni zapored brez okužbe

V Sloveniji nam je za zdaj uspelo dobro omejiti širjenje koronavirusa, a nevarnost ponovne rasti okužb še vedno ostaja, zato je pomembno še naprej upoštevati predvsem ukrepe fizične distance ter higiene rok in kašlja, je povedal epidemiolog dr. Mario Fafangel.

Ljubljana, Kranj – Med sredo in soboto v Sloveniji nismo imeli nobenega potrjenega primera okužbe z novim koronavirusom, v nedeljo pa so s testi potrdili okužbo pri eni osebi. Vrh epidemije smo sicer pri nas zabeležili 26. marca, ko je bilo odkritih 61 novih primerov. Pretekli konec tedna je zaradi covida-19 umrl en človek, število umrlih se je povzpelo na 107, število vseh okuženih je 1469. V ponedeljek zjutraj se je v bolnišnicah zdravilo še 17 bolnikov, od tega štirje v intenzivni negi.

Številke kažejo, da nam je dobro uspelo obvladati širjenje virusa, je na včerajšnji novinarski konferenci povedal predstojnik Centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje dr. Mario Fafangel, prav tako v zadnjih dveh tednih nismo imeli primera, za katerega epidemiologi ne bi mogli ugotoviti izvora. Trenutno je v Sloveniji še osem aktivnih primerov. Kot je povedal glavni epidemiolog na NIJZ, so to primeri, zabeleženi v zadnjih 14 dneh, ki so najbolj pomembni za morebiten nadaljnji prenos okužbe. Efektivno reprodukcijsko število, ki nam pove, koliko oseb v povprečju okuži ena okužena oseba, je v Sloveniji še vedno pod ena, kar je prav tako pomemben kazalnik tega, da se epidemija umirja.

Kljub ugodni epidemiološki sliki v Sloveniji pa se virus še vedno širi v svetu, zato je tudi možnost t. i. uvoženih primerov iz tujine še vedno realistična. Fafangel zato svari, da je odgovornost vseh nas, da se še naprej držimo omejitvenih ukrepov, ki smo jih sicer Slovenci v zadnjih tednih večinoma upoštevali, kar je tudi pomembno prispevalo k uspešni zamejitvi bolezni. Med najpomembnejšimi ukrepi je Fafangel posebej poudaril pomen ohranjanja metra in pol do dveh metrov fizične distance, poleg tega pa sta zelo pomembni še higiena rok in kašlja.

Na strani stroke pa je izvajanje treh ključnih stebrov, ki zagotavljajo uspešno preprečevanje epidemije: testiranja, izolacija okuženih in iskanje ljudi, s katerimi je bil okuženi v stiku, je dejal Fafangel, ki meni, da mora biti stroka v primeru novih okužb pripravljena odreagirati hitro in sorazmerno, saj si ponovnega zapiranja javnega življenja nihče ne želi. »Zdaj mi vodimo virus. Pustimo mu nekaj korakov, a ne preveč. S tem si kupujemo čas, dokler ne bomo imeli učinkovitega cepiva ali drugega zdravila za bolezen,« je še povedal Fafangel.