Franc Jožef Smrtnik iz Kort, Marjan Čik iz Škocjana, Marija Mader Čertov iz Slovenjega Plajberka in Štefan Domej iz Rinkol zastopajo Skupnost južnokoroških kmetov v koroški kmetijski zbornici.

Država naj pomaga kmetom

Slovenski generalni konzul v Celovcu dr. Anton Novak je za slovenski program Avstrijske radiotelevizije ORF povedal, da bo meja med Slovenijo in Avstrijo najverjetneje normalno prehodna v začetku junija. Za odločitev Avstrije, da je meja s Slovenijo trenutno manj prehodna od meja z drugimi sosednjimi državami, je povedal, da ima gotovo Avstrija zanjo svoje razloge, ki so za druge države pogosto manj razumljivi.

Skupnost južnokoroških kmetov, ki na južnem Koroškem povezuje in zastopa predvsem slovensko govoreče in tudi dvojezične kmetice in kmete, je tudi zagovornica manjših in srednje velikih kmetij. Skupnost je organizacijsko trdna organizacija in vpeta v podeželje in njegove probleme, zato ne preseneča, da je na zadnjih volitvah v Koroško kmetijsko zbornico dobila kar štiri mandate in je v zbornici pomembna frakcija.

Dolgoletni zbornični svetnik Štefan Domej iz Rinkol v Podjuni pogosto javno opozarja koroško oblast na težave kmetov. Pred dnevi je v imenu Skupnosti pozval oblast, še posebej kmetijsko ministrstvo, naj bo v novi skupni kmetijski politiki še posebej pozorno na težave in obstoj malih in srednje velikih kmetij z do 10 hektarov obdelovalnih površin in naj jim zagotovi temeljni dohodek, ki naj znaša 1500 evrov mesečno. Ministrstvo in zbornica bi morala določiti merila za upravičenost do dohodka. Kriza malih kmetij, in te na južnem Koroškem prevladujejo, je velika. Gozdove uničujejo požari, zadnjega so pred dnevi pogasili v dolini Lepene nad Železno Kaplo, vetrolomi in podlubniki. Vedno pogosteje se pojavljajo suše in neurja, poleg tega pa cene lesa, govedi in govejega mesa ter mleka padajo. Povečujejo se tudi prispevki za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje, dodatno pa je položaj kmetijstva poslabšala tudi epidemija koronavirusa. Svetnik Štefan Domej poudarja, da Evropska unija sicer pospešuje kmetijstvo, vendar pomoč po njegovem mnenju ni pravično razdeljena v škodo manjših in srednje velikih družinskih kmetij in mladih kmetov. Sedaj gre res za biti ali ne biti kmetijstva, poudarja Štefan Domej.

Iz Celovca prihaja vest, da je bila 18. maja odprta tudi Slovenska študijska knjižnica, ki jo vodi Dragana Laketič. Delovanje knjižnice je sicer še okrnjeno. Odprta je za vračilo in za sprejem predhodno naročenih knjig.