Člani Gorske reševalne službe Kranj med vajo / Foto: arhiv GRS Kranj

Obiskovalci gora so upoštevali priporočila

Zaradi epidemije covida-19 je bilo v zadnjih tednih obiskovalcev gora precej manj kot običajno, kot ugotavljajo gorski reševalci, pa so večinoma upoštevali priporočila Planinske zveze Slovenije. Reševalci se, tudi z dodatno zaščitno opremo, že pripravljajo na poletno sezono.

Kranj – Člani Gorske reševalne službe Kranj so vsak na svoj način poskrbeli za svojo pripravljenost, ta mesec pa z letnimi vajami skrbijo za obnovitev znanja. Kako je v zadnjem času potekalo reševanje in predvsem kako se gorski reševalci pripravljajo na poletje, je pojasnil reševalec pripravnik zdravnik Jakob Kovač.

V času epidemije covida-19 so obiskovalci dobili nasvet, naj ne hodijo v gore – zlasti ne v slabih in nezanesljivih razmerah. So to upoštevali ali ste prav tako imeli posredovanja?

Zlovešč virus z Daljnega vzhoda je kot na vseh ostalih področjih posegel tudi v naše navade obiskovanja gora, kar se je posledično poznalo tudi v delovanju Gorske reševalne službe. V kranjski GRS smo beležili manjše število posredovanj, ta so bila pomaknjena na območje sredogorja, kar je tudi odraz upoštevanja ukrepov gibanja v lastnih občinah in priporočil Planinske zveze Slovenije o izogibanju visokogorju. Tozadevno gre občane gorenjskih občin pohvaliti, saj so se priporočil in ukrepov v večini zgledno držali.

Kako se vaše delo v sedanjih razmerah razlikuje od običajnega – imate dodatna navodila, pripomočke?

Nemirni časi so se dotaknili tudi narave našega dela in priprave nanj, saj je bilo treba našo regularno reševalno opremo dopolniti tudi z zaščitnimi maskami, rokavicami, očali, plašči, ki jih do sedaj med reševanji navadno nismo uporabljali. Prvih nekaj dni je bila kot povsod po svetu težava dobava zaščitne opreme, potrebovali smo tudi okvirne smernice uporabe, saj je količina opreme omejena in je v primeru akcije potrebna racionalna uporaba. Nejasnosti smo med trajanjem epidemije razčistili, k sreči pa primerov s poškodovanci, pozitivnimi na covid-19, nismo imeli.

Kako v tem času vzdržujete pripravljenost na akcije?

Kljub manjšemu številu nesreč v gorah te dni je dobra fizična kot tudi psihična pripravljenost reševalcev ključna za primer, da do reševanja pride. Posredovanj ni bilo mogoče izključiti, zaradi obdobja lepšega vremena so bila prej dokaj možna, zato smo člani GRS Kranj vsak na svoj način skrbeli za lastno pripravljenost. Večina nas je kolesarila, tekla in hodila po naših lokalnih gričih, kjer se tudi sicer največ zadržujemo in sproščamo. Ker so se vladni ukrepi konec aprila sprostili, smo se odločili, da maja izvedemo letne vaje iz GRS tehnik v našem skladišču, saj se nam zdijo ključne za sezonsko obnovitev znanja – prihaja namreč poletje in z njim porast obiska gora. Kot vsako leto doslej zato trenutno namenjamo majske popoldneve ob sredah piljenju svojega praktičnega znanja, le da je letos razumljivo večji poudarek na lastni varnosti in zaščiti pred potencialnimi okužbami. Po končanih majskih treningih bomo izvedli zaključno celodnevno vajo na terenu in tako svoje znanje preizkusili tudi v lokalnem vertikalnem terenu, kjer bi do reševanja dejansko lahko nekoč prišlo.

Kakšen je vaš nasvet obiskovalcem hribov in gora pred poletjem in ali se kaj razlikuje od tistega iz prejšnjih let?

V GRS Kranj smo veliki zagovorniki gibanja, saj menimo, da krepi telo in duha. Tudi sami težko zdržimo doma, zato obiskovanje gora spodbujamo. Treba je slediti priporočilom PZS in se po njih ravnati, predvsem pa je kot po navadi najpomembneje, da se zavedamo svojih meja. Glede na napet čas, v kakršnem smo se znašli, ne preizkušajmo svojih skrajnih sposobnosti, ampak se mogoče ustavimo kakšno stopnjo prej. Poštena osebna presoja je pomembnejša kot kdajkoli prej.