Transport in logistika ustvarita kar sedemnajst odstotkov BDP, kar je več kot turizem, zato prevozniki pričakujejo, da bodo vključeni v tretji protikoronski paket pomoči gospodarstvu. / Foto: Gorazd Kavčič

Prevozniki so pred zlomom

Avtoprevozniki zahtevajo, da vlada v tretji protikoronski paket vključi tudi pomoč sektorju transporta in logistike. Potrebujejo predvsem takojšnja bančna posojila za obratna sredstva in investicije.

Kranj – Vlada bo predvidoma danes obravnavala predlog tretjega paketa ukrepov za pomoč gospodarstvu, v katerem naj bi bilo največ pozornosti posvečene turizmu, ki sodi med tiste panoge, ki najmočneje čutijo posledice epidemije novega koronavirusa. Prevozniki, združeni v sekciji za promet pri Obrtno podjetniški zbornici Slovenije (OZS), pa so v sredo ministra za gospodarstvo in za infrastrukturo Zdravka Počivalška in Jerneja Vrtovca pozvali, naj vlada v tretji protikoronski paket uvrsti tudi ukrepe za pomoč sektorju transporta in logistike, ki ustvari kar sedemnajst odstotkov BDP. Zahtevajo predvsem takojšnja bančna posojila za obratna sredstva in investicije.

»Želimo, da se kreditni krč takoj reši. Prepričan sem, da jih polovica ne bo mogla izplačati plač oziroma nadomestil delavcem. Sektor transporta in logistike ustvari kar 17 odstotkov BDP, kar je več kot turizem. Zato je nujno, da poskrbijo tudi za naš sektor. Izpadli smo iz prvih dveh protikoronskih paketov, zato pričakujemo, da nas bo vlada vključila v tretjega. Želimo takojšnjo finančno pomoč za obratna sredstva in investicije, državno poroštvo in ugodne obrestne mere. Ljudje so na robu živčnega zloma. Komercialne banke gledajo bonitetne ocene in nam v teh časih ne dajo kredita. Če ugasnemo, nas nihče več ne obudi,« je opozoril predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek. Ob tem je napovedal, da bodo prevozniki v nasprotnem primeru šli na ceste, in pozval, da se karantena za voznike glede na ugodno epidemiološko sliko takoj ukine.

Predsednik OZS Branko Meh je opozoril, da država sicer daje poroštva, toda komercialne banke obrtnikom in podjetnikom kreditov ne dajo. »Ker podjetja nimajo nikakršnih prihodkov, denarja za obratna sredstva ni. Če zaposleni ne bodo dobili nadomestil, bo to problem tudi za vlado,« je poudaril Meh in dodal, da je takojšnja pomoč nujna, če želimo ohraniti podjetja in delovna mesta.

»Koronavirus je prizadel celotno gospodarstvo, ne samo logistike. Investicije ne smejo zastati. Tudi mi računamo na tretji paket, ki se bo začel pripravljati v petek. Obljubiti vam ne morem, da boste denar dobili jutri, ker nimam jaz vreče denarja,« pa je dejal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. Zagotovil je, da bodo naredili vse, da preprečijo propad prevozniških podjetij. Glede karantene za prevoznike pa je dejal, da bodo urgirali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, da pove, ali je karantena še potrebna.

Državni sekretar Aleš Mihelič je razložil, da infrastrukturno ministrstvo pospešeno išče rešitve s SID banko, da bi prevozniški sektor prišel do denarja. »Prizadevamo si tudi za shemo za nepovratna sredstva. Ne moremo pa tega zagotoviti jutri. Ocenjujemo, da bi lahko v od dveh do treh tednih prišli do finančnih sredstev,« je pojasnil. Po besedah direktorice Direktorata za kopenski promet Monike Pintar Mesarič se za prevozniški sektor predvidevata dve finančni shemi. »Obljubili smo vam, da bo SID banka oblikovala posebno shemo za prevoznike. Prizadevamo si, da ta shema zaživi čim prej. Ključni cilj je, da zagotovimo denar za obratna sredstva. Druga shema pa so nepovratna sredstva. Če se država odloči, da prevozniški sektor dobi 100 tisoč evrov nepovratnih sredstev, pa ta denar ni za nakup vozil, temveč za plače, regrese itd.«

Tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek je položaj avtoprevoznikov označil za zahtevnega in se zavzel za ukrepe, ki bi naslovili specifične težave sektorja. »Prevozništvo potrebujemo, če želimo, da se naše gospodarstvo uspešno razvija. To sta dve plati iste zgodbe,« je poudaril.