Odprtje razstave je potekalo brez publike, ki je dogodek lahko spremljala v prenosu v živo na Facebooku in Instagramu. / Foto: Maša Pirc

Svet z napako

V petek so v Layerjevi hiši odprli prvo razstavo po obdobju izolacije – kolaže fotografa in intermedijskega umetnika Nejca Trampuža.

Kranj – Gre za tri digitalne kolaže velikega formata, ki jih je umetnik mlajše generacije Nejc Trampuž umestil pod naslov Ali želite ponovno zagnati sistem? in bodo v Mergentalerjevi ulični galeriji Layerjeve hiše in podjetja TAM-TAM na ogled do 1. junija. Zaradi aktualnih razmer in ukrepov ob pandemiji je odprtje razstave tokrat potekalo brez publike, ki pa je bila lahko prisotna virtualno, saj si je bilo dogodek mogoče ogledati v živem prenosu na Facebooku in Instagramu.

»Nejc Trampuž skozi digitalne kolaže predstavlja svojo zaskrbljenost nad ustrojem in bodočnostjo družbe in človeka ter eksistenco narave. Potrošnja, v katere kolesje smo dodobra vpeti, ima za Zemljo grozljive posledice,« o aktualnosti umetniškega dela pove vodja programa v Layerjevi hiši Zala Orel. »Trampuževo izhodišče so skoraj kičaste fotografije naravnih in urbanih krajin ter prizorov. Na spletu mrgoli takih podob, ki prav klišejsko prikazujejo lepote, nad katerimi se prek ekrana naslajamo, čeprav je naravnih lepot vedno manj, te pa nadomeščajo brazde, ki jih za seboj pušča človek.«

Podobe, ki jih Trampuž jemlje z interneta in jih v kolaž po plasteh dodaja eno na drugo, namerno obdeluje na napačen način. »Posledica so izjemno nasičene barve in svet, ki ga tako oblikujem, na sliki deluje nekako distopično. Ne želimo si sveta, ki ga vidimo na sliki, hkrati pa se lahko identificiramo s tem, kar vidimo,« pojasnjuje avtor in dodaja: »Tako kot jaz pretirano, tako rekoč destruktivno obdelujem fotografijo, na enak način človeštvo deluje do narave. Smo zelo blizu točke, s katere ni več poti nazaj.«

Nejc Trampuž je diplomiral, lani pa še magistriral na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, smer oblikovanje vizualnih komunikacij – fotografija, in je tudi član gibanja Mladi za podnebno pravičnost. Družbeno, tehnološko in okoljsko kritiko pogosto predstavlja v obliki interaktivnih instalacij in kolažev. Živi in deluje v Ljubljani.